Gniecione ziemniaczki, które chrupią – czyli Crispy smashed potatoes!
Ziemniaki są spoko, nie tuczą, są wartościowe (np. w potas) i po prostu smaczne. Ponadto cechują się wysokim indeksem sytości* (w gotowanej wersji). Nie wierz tym, którzy zakazują ich w zdrowszej diecie. Młode ziemniaki kuszą teraz na ryneczkach, więc czemu by z tego nie skorzystać?
Przepis nie należy do tych 15-minutowych, bo trochę się czeka z gotowaniem i pieczeniem ziemniaków. Jest bardziej weekendowy, ale warto spróbować!
*Indeks sytości. Jest to wskaźnik określający poziom sytości po spożyciu konkretnego produktu o wyznaczonej kaloryczności (240 kcal). W przypadku gniecionych ziemniaczków z dodatkiem oleju wypada trochę mniej korzystnie, ale tak pysznie, że warto!
Składniki:
Sposób przygotowania:
Do czego je zjeść?
Ziemniaki możesz dodać do obiadu z mięsem/tofu albo zjeść z sosem i sałatką. Najprostszy sos do nich to czosnkowy na skyrze* lub keczup, majonez (np. wegańska propozycja od Biedronki GoVege, która ma mniej kilokalorii niż tradycyjna wersja majonezu) lub inne Twoje ulubione sosidło, na które masz ochotę!
*Skyr, czyli jogurt typu islandzkiego, to produkt bogaty w białko, o małej zawartości tłuszczu, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu dań.
Makro ziemniaczków (bez podziału na porcje, bez sosu):
Próbowaliście kiedyś takiej formy pieczonych ziemniaków? Jak smakowało? 😉
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…