Soki 100 % – zdrowy produkt czy marketingowa pułapka? Jakie soki pić na diecie?

Stoisz przed sklepową półką. Przed oczami masz kilkadziesiąt kartonów. Na opakowaniach jest tyle owoców, tyle zdrowia, tyle kolorów, że aż chcesz sięgnąć po nie wszystkie i pić. Ale czy na diecie odchudzającej można pić soki? Czy soki w ogóle są zdrowe? Czy producenci nie robią Cię w konia, sprzedając byle co, pod przykrywką zdrowego produktu?
Można i nie można. Są i nie są. Producenci kłamią, ale też sprzedają naprawdę dobre produkty.
Konkurencja wśród soków, napojów i nektarów jest ogromna. Na pierwszy rzut oka wszystkie produkty wydają się tak samo dobre, tak samo smaczne, tak samo zdrowe. Ceny różnią się nieznacznie, ale pewnie najdroższy będzie najlepszy, tak? Nie. W przypadku soków – jak i większości produktów spożywczych – głównym kryterium wyboru powinna być analiza składu. Po lekturze tego wpisu będziesz umiał wybrać dobry sok w każdym sklepie (artykuł dotyczy soków powszechnie dostępnych – nie biorę pod uwagę soków tłoczonych, jednodniowych czy wyciskanych bezpośrednio przed spożyciem).
Znasz już moje podejście – wszystko jest dla ludzi, nie ma listy produktów bezwzględnie zakazanych. A nawet, gdyby taka lista istniała, nie znalazłyby się na niej soki. Soki mogą być elementem zdrowej diety jeśli:
Polscy eksperci, w ramach Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym1, ustalili, że za jedną porcję uważa się średniej wielkości owoc/warzywo lub kilka mniejszych sztuk lub 1 szklankę surówki lub 1 szklankę soku.
Większość owoców wykorzystywanych do produkcji soków rośnie poza Polską. Niestety, nasz klimat nie sprzyja pomarańczom, ananasom, bananom, mandarynkom i innym pysznościom. Owoce na soki rosną zazwyczaj na południu Europy. A że transport jest drogi i nie opłaca się przewozić wielkich ilości owoców do produkcji niewielkich ilości soków, to wymyślono produkcję soków zagęszczonych.
Sok zagęszczony jest otrzymywany ze świeżych owoców (jednego lub różnych gatunków) i nie zawiera żadnych dodatków, ani konserwantów chemicznych! Produkcja polega na odparowywaniu wody przy jednoczesnym koncentrowaniu substancji aromatycznych. Owoce lub warzywa są podgrzewane w celu depektynizacji. Sok zagęszczony jest półproduktem, który z gorącej Hiszpanii pokonuje długą trasę do producenta, który… Dodaje do niego wody, którą wcześniej odparowano. Dzięki temu zabiegowi możemy kupić litr soku pomarańczowego w niższej cenie, niż kilogram pomarańczy (który nie wystarczyłby na wyprodukowanie takiej samej ilości soku). Koszty logistyki i magazynowania pokazują jasno, że nie opłaca się transportować i przechowywać produktu w większej objętości. Dlatego z koncentratu (soku zagęszczonego) wykonuje się soki poprzez dodanie odpowiedniej ilości wody (ew. również miąższu owocowego, miazgi warzywnej, naturalnych aromatów).
WARTOŚĆ ODŻYWCZA W 100 ML SOKU pomarańczowego 100% marki Fortuna:
W Fortunie wiedzą, że „mniej znaczy więcej”, dlatego w ich soku znajdziesz same owoce i witaminy. Skład (na przykładzie soku pomarańczowego): sok pomarańczowy z zagęszczonego soku pomarańczowego i witaminy (15% dziennego zapotrzebowania na wymienione w składzie witaminy w 100 ml soku).
Partner wpisu: Fortuna
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…