Spacerowanie to łatwo dostępna forma aktywności fizycznej, w której nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, ubioru czy przygotowania. Coś zwykłego, ale jak się okazuje trochę niezwykłego!
Spacerowanie jest jedną z najprostszych form aktywności fizycznej dla naszego organizmu. Nie wymaga specjalnego sprzętu ani posiadania członkostwa na siłownię bądź w fitness klubie. Można spacerować w praktycznie każdym miejscu: w parku, na plaży, w lesie, w mieście czy na wsi. To świetna forma ruchu również na wakacjach, gdy nie masz dostępu do siłki lub sprzętu do treningów w domu, z których zwykle korzystasz.
Ponadto, spacerowanie jest łagodnym sposobem na poprawę kondycji fizycznej. Bez względu na aktualny poziom sprawności, możesz dostosować tempo i dystans spaceru do swoich możliwości. Regularne spacery pomagają wzmocnić mięśnie nóg, poprawić wydolność oraz pomóc w utrzymaniu ogólnej sprawności.
Jeśli jesteś osobą początkującą pod kątem aktywności fizycznej, spacer będzie świetnym wyborem! To bardzo bezpieczna forma ruchu, do której nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Możesz zacząć od krótkich dystansów (nawet 10-15 minut już będzie lepsze niż nic) i stopniowo zwiększać długość i/lub tempo chodzenia. Spacerowanie to też rodzaj aktywności odpowiedni dla seniorów. Warto ich zachęcać do tej formy ruchu.
Badania pokazują, że regularne spacerowanie może poprawić czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, np. wydolność tlenowa, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, obwód talii, masę ciała (czyli zdrowiej dla serducha i zdrowia metabolicznego).
Spacery mogą być korzystne w kontroli glikemii u osób z cukrzycą typu 2, dlatego zalecać je można pacjentom jako formę ćwiczeń aerobowych. Ponadto, w kilku badaniach przerywanie długotrwałego siedzenia (np. praca biurowa, zdalna) krótkimi spacerami poprawiało poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą. Zalecenie to można wykorzystać również w okolicach po posiłku, aby zadbać o stabilniejszą glikemię.
Spacerowanie na łonie natury skutecznie poprawia również zdrowie psychiczne, korzystnie wpływa na łagodzenie objawów depresyjnych i lękowych oraz może zmniejszać poziom stresu.
Spacerowanie to super pomysł na zwiększenie aktywności spontanicznej, a każdy tysiąc dodatkowych kroków przekłada się na większe wydatki energetyczne w ciągu dnia. Spacery zdecydowanie opłacają się, jeśli chcesz schudnąć! Szczególnie jeśli zaczynasz odchudzanie z poziomu otyłości, taka forma aktywności będzie lepsza niż bieganie:
Przeczytaj również: Ile kalorii spala spacer?
Wybór spaceru zamiast jazdy autem będzie korzystniejszy dla środowiska. Transport drogowy (samochody, motocykle i inne środki transportu) jest jednym ze źródeł zanieczyszczeń powietrza, generując głównie tlenki azotu i węgla. Częstsze wybieranie chodzenia pieszo zamiast korzystania z pojazdów, pomoże zmniejszyć ilość emitowanych spalin, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.
Jednak co ważne, nie chodzi o to, by zawsze i wszędzie wybierać spacer oraz chodzić z jednego końca Warszawy na drugi, żeby załatwić jedną rzecz. NIE! Jak zawsze zależy nam na małych krokach i mikrozmianach na lepsze. Spaceruj wtedy gdy masz taką możliwość. Postaw na „nogi” kiedy masz do załatwienia coś blisko np. paczkomat, lekarza itd., a zamiast jechać autem do sklepu po paczkę sera, przejdź się po nią!
Część z Was powie pewnie: “ale to taaaaakie nudne!” No wcale tak nie musi być. A gdyby sobie to jakoś uprzyjemnić, uatrakcyjnić? Sprawdź nasze sposoby i motywacje:
A jeśli próbowałaś już polubić spacery i nadal nic – to nic na siłę, jest dużo innych opcji do ruchu. Spacer nie musi być jedną z nich.
Z chęcią poczytamy też o Twoich patentach! Na każdego zadziała coś innego, więc jeśli jeszcze nie znalazłaś swojego, to nic straconego. Szukaj i sprawdzaj <3
Mamy tutaj fanki spacerów? Jakie są Twoje pomysły na przyjemniejsze spacerowanie? 🙂
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…