Ozempic – cudowny lek na odchudzanie? Skutki uboczne a efekty – opinia dietetyka

Ozempic, lek na cukrzycę typu 2, stał się ostatnio popularny wśród osób chcących schudnąć. Co sprawia, że tak wielu ludzi sięga po ten środek? Wszystko zaczęło się od tego, że osoby przyjmujące ten lek zaczęły głośno mówić, że nie tylko kontroluje on poziom cukru we krwi, ale także zmniejsza apetyt. Dzięki temu jedzą mniej i tracą na wadze [1, 2]. Szkoda, że tak niewiele osób pomyślało o tym „o, może spróbuję schudnąć naturalnymi sposobami, skoro redukcja masy ciała daje aż tak dobre skutki w leczeniu cukrzycy”, ale może nie powinnam się temu dziwić? Od lat 70-tych jako społeczeństwo tyjemy na potęgę, mimo jednocześnie rosnącej popularności diet, treningów i suplementów na odchudzanie. Ozempic i inne leki na odchudzanie zdają się być długo wyczekiwaną magiczną pigułką (oczywiście w cudzysłowie bo Ozempic jest w formie zastrzyków), odpowiedzią na pytanie: jak zrobić żeby się nie narobić, a mieć efekty.
Opowieści o spektakularnych wynikach odchudzania dzięki Ozempicowi krążą wśród znajomych, na forach internetowych i w grupach dyskusyjnych. Brzmi to kusząco, ale warto pamiętać, że Ozempic to przede wszystkim lek na cukrzycę, który może mieć skutki uboczne [3]. Choć wygląda to jak łatwa droga na skróty, rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Osobiście nie jestem przeciwna farmakoterapii – wraz drugą specjalistką napisałam przecież e-booka Otyłość można wyleczyć o współczesnych, najbardziej skutecznych metodach leczenia otyłości (również operacji bariatrycznej), gdzie cały rozdział poświęcony jest farmakoterapii otyłości, a specjaliści szczegółowo przyglądają się temu zagadnieniu.
Uważam jednak, że jeśli mamy teraz wybór czy chcemy skorzystać z takiej formy wsparcia, to warto też mieć wiedzę, która pomoże w podjęciu decyzji czy chcemy z niego skorzystać. W tym wpisie przyjrzę się korzyściom i ryzykom związanym stricte ze stosowaniem Ozempicu, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.
Ozempic, stworzony przez firmę Novo Nordisk, jest lekiem na cukrzycę typu 2, który stał się również popularnym środkiem w walce z otyłością.
Firma prawdopodobnie spodziewała się, że Ozempic może być używany off-label jako środek wspomagający odchudzanie, zważywszy na dane z badań klinicznych [2]. W 2021 roku FDA zatwierdziła semaglutyd pod nazwą Wegovy specjalnie jako lek na otyłość.
Od momentu wprowadzenia na rynek w 2017 roku, Ozempic przyczynił się do ogromnego sukcesu finansowego firmy. W ostatnich 5 latach wartość akcji Novo Nordisk wzrosła o ponad 470% właśnie dzięki sukcesowi Ozempicu (Google Finance) (Nasdaq).
Ozempic działa na kilka sposobów:
Jak widzisz główne zasady działania leku na odchudzanie dążą do subtelnych zmian wpływających na zmniejszenie apetytu. Zastrzyki na odchudzanie nie spalają za pacjenta tkanki tłuszczowej, nie rozpuszczają fałdki podpępkowej mniejszej. One „tylko” zmniejszają apetyt. W wielkim cudzysłowie, bo kontrola apetytu jest cholernie trudna, szczególnie jeśli na kiepskie nawyki żywieniowe pracowaliśmy latami.
To jednak istotne aby zrozumieć, że nie ma tutaj elementu magicznego. To wciąż deficyt kaloryczny (jedzenie mniej kalorii, niż spalamy) sprawia, że pacjenci chudną. A nie sam w sobie zastrzyk. Zastrzyk sprawia, że generowanie deficytu kalorycznego jest łatwiejsze i głównie dlatego doprowadza do odchudzania.
Ozempic jest stosowany jako część kompleksowego leczenia cukrzycy typu 2, obejmującego dietę i aktywność fizyczną*.
*chciałabym, aby to zdanie wybrzmiało. Leki na odchudzanie są ELEMENTEM terapii, a nie zamiennikiem diety i aktywności fizycznej.
Chociaż Ozempic oficjalnie jest zatwierdzony do leczenia cukrzycy typu 2, wielu lekarzy stosuje go również „off-label”, bo poprzez zmniejszenie apetytu i kontrolę łaknienia, prowadzi do utraty wagi. Jest to powszechne, legalne i zgodne ze sztuką działanie (bo widziałam nie raz wieszanie psów na lekarzy w komentarzach – niesłusznie) [12].
Chociaż Ozempic zmniejsza uczucie głodu, nie oznacza to automatycznej poprawy nawyków żywieniowych. Po odstawieniu leku, wiele osób doświadcza powrotu do poprzednich nawyków żywieniowych, co może prowadzić do ponownego tycia [13]. Trwała zmiana nawyków żywieniowych wymaga dodatkowych działań, takich jak edukacja żywieniowa, a czasami wsparcie psychologiczne.
ADA (Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne) podkreśla, że nadwaga i otyłość są najważniejszymi czynnikami ryzyka dla cukrzycy typu 2. Około 10-20% osób z cukrzycą typu 2 nie ma nadwagi, co wskazuje na znaczenie innych czynników, takich jak genetyka i styl życia. Podobne dane dostarcza National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (Narodowy Instytut Cukrzycy oraz Chorób Trawiennych i Nerek). NIDDK również wskazuje, że nadwaga i otyłość są głównymi czynnikami ryzyka dla cukrzycy typu 2. Z badań wynika, że około 80-90% osób z cukrzycą typu 2 ma nadwagę lub jest otyłych.
Cukrzyca typu 2 jest chorobą w głównej mierze dietozależną. Jeśli pacjent zainwestuje energię aby w trakcie terapii lekami na odchudzanie zmienić nawyki żywieniowe, dokona w ten sposób trwałej zmiany stylu życia. Nawet jeśli u pacjenta jeszcze nie rozwinęła się cukrzyca, a już występuje otyłość, to nie można mówić o odchudzaniu w oderwaniu od zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Redukcja masy ciała może wręcz doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2 [14].
Dlatego uważam, że komentarze w Internecie głoszące: zabieracie lek osobom naprawdę potrzebującym, mogą być nietrafione. Da się mieć otyłość i dobre wyniki, ale nie powinno się wyciągać z tego wniosków na całą populację. Nauka mówi jasno: otyłość jest związana z większym ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych [15, 16, 17].
Ozempic może przynieść znaczące korzyści zdrowotne, w tym lepszą kontrolę poziomu cukru we krwi i redukcję masy ciała [1, 2, 3]. Jednakże, jak każdy lek, Ozempic może powodować skutki uboczne, takie jak problemy z wątrobą, nudności, wymioty, biegunka i inne problemy żołądkowo-jelitowe [1, 2, 8]. Miałam kilka klientek, dla których okres przyjmowania leku był naprawdę obciążającym doświadczeniem, niektóre musiały zrezygnować z terapii ze względu na znaczne pogorszenie samopoczucia.
Obecnie dostępne badania na temat Ozempicu wskazują na jego skuteczność w kontrolowaniu cukrzycy typu 2 oraz wspomaganiu utraty wagi. Niemniej jednak, ponieważ lek ten jest stosunkowo nowy na rynku, większość badań ma ograniczoną próbę badawczą i krótkoterminowy charakter. Zazwyczaj odwołuję się do obszernych metaanaliz, które dostarczają bardziej kompleksowych danych, ale w przypadku Ozempicu jest ich niewiele, albo są jeszcze w fazie rozwoju.
Ozempic pomaga obniżać poziom glukozy we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i hamowanie wydzielania glukagonu. Badania wykazały, że regularne stosowanie Ozempicu prowadzi do znacznego obniżenia poziomu HbA1c (hemoglobiny glikowanej), co jest kluczowe w zarządzaniu cukrzycą typu 2 [1, 3].
W badaniach klinicznych osoby stosujące Ozempic zanotowały znaczną utratę wagi. Badanie STEP 1 wykazało, że uczestnicy przyjmujący semaglutyd stracili średnio 14,9% swojej masy ciała w ciągu 68 tygodni [2].
Ozempic może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych. Badania wskazują, że stosowanie semaglutydu jest związane z redukcją incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar [18].
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to nudności, wymioty i biegunka. W badaniach klinicznych te objawy były najczęściej łagodne do umiarkowanych i zmniejszały się z czasem, ale u niektórych pacjentów mogły prowadzić do przerwania terapii [3, 19].
Istnieje potencjalne ryzyko zapalenia trzustki, które jest poważnym, choć rzadkim działaniem niepożądanym. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów zapalenia trzustki, a terapia powinna zostać przerwana w przypadku jego podejrzenia [10]).
Po odstawieniu Ozempicu pacjenci mogą doświadczyć wahań poziomu glukozy we krwi. W badaniach wykazano, że osoby, które zaprzestały stosowania semaglutydu, często doświadczały wzrostu poziomu glukozy oraz odzyskiwały część utraconej masy ciała [9].
Długotrwałe stosowanie Ozempicu wymaga regularnego monitorowania przez lekarza, aby ocenić jego skuteczność i bezpieczeństwo. Potencjalne ryzyka długotrwałego stosowania obejmują zmiany w funkcji nerek i wątroby, które wymagają dalszych badań [3].
Stosowanie agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), takich jak Ozempic, w leczeniu otyłości wiąże się z ryzykiem szybkiej utraty wagi i tkanki tłuszczowej [4, 6]. To może prowadzić do zjawiska opisywanego w mediach społecznościowych jako „Ozempicowa twarz”. Charakterystyczne dla tego zjawiska jest znaczne zredukowanie objętości twarzy i tkanki tłuszczowej, co skutkuje powstawaniem zmarszczek i wiotkiej skóry. Istotność tego skutku ubocznego każdy oceni inaczej, przy konwencjonalnych metodach odchudzania również należy się liczyć z podobnymi konsekwencjami. Da się zredukować ten efekt zmniejszając tempo utraty masy ciała.
Pacjenci rzadko są informowani o tym potencjalnym efekcie ubocznym, co stanowi wyzwanie dla chirurgów plastycznych. W celu przywrócenia objętości twarzy i zarządzania nadmiarem skóry, można zastosować wypełniacze oraz interwencje chirurgiczne lub masaże twarzy. Ponadto, przed planowaną operacją ogólną zaleca się zaprzestanie stosowania agonistów GLP-1, aby uniknąć opóźnionego opróżniania żołądka, co jest skutkiem ubocznym tych leków.
Ozempic oferuje znaczące korzyści w leczeniu cukrzycy typu 2 i wspomaganiu utraty wagi, jednak jego stosowanie wiąże się także z pewnym ryzykiem. Przed rozpoczęciem terapii ważne jest, aby omówić z lekarzem wszystkie potencjalne korzyści i zagrożenia oraz regularnie monitorować stan zdrowia w trakcie leczenia. Jeśli komuś wydaje się, że zastrzyki “na odchudzanie” to nic takiego, to ma rację – wydaje mu się. Jedna z moich podopiecznych korzystała z zastrzyków w ścisłej współpracy z lekarzem, a po kilku tygodniach jej próby wątrobowe skoczyły prawie 3-krotnie, znacznie przekraczając normę. Oczywiście przyjmowała je ze wskazaniami i przy współpracy z lekarzem, dlatego w porę wyłapali problem. Ale pomyślmy jaki mógłby być scenariusz tej historii, gdyby jak niestety wiele osób „załatwiła”. Włos się jeży na głowie i ogolonej łydce nawet. Jeśli ktoś przyjmuje leki na własną rękę, bez współpracy z lekarzem, to niech nie gada chociaż, że robi to dla zdrowia. W takim wydaniu leki na odchudzanie nie mają nic wspólnego ze zdrowiem.
Ozempic nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Najlepiej oceni to lekarz, ale omówię podstawowe przeciwskazania.
Przed rozpoczęciem terapii Ozempic zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjent. Jeśli bierzesz jakieś z powyżej wymienionych leków, koniecznie poinformuj o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii.
Ozempic wpływa na hormony oraz receptory w mózgu odpowiedzialne za kontrolę łaknienia, zmniejszając uczucie głodu i zwiększając uczucie sytości. Co się stanie, gdy przestaniesz brać ten lek?
Gdy przestaniesz brać Ozempic, najprawdopodobniej Twój apetyt wróci do wcześniejszych poziomów. Oznacza to, że możesz odczuwać większy głód i częściej sięgać po jedzenie.
Jak temu zapobiec? W trakcie terapii naucz się komponowania bardziej sycących posiłków. Kieruj się indeksem sytości produktów, ładunkami glikemicznymi, pamiętaj aby w każdym posiłki znalazło się źródło białka a także warzywa lub owoce. Warto również wprowadzić nawyk aktywności fizycznej, bo mało co tak skutecznie jak ruch poprawia wrażliwość na insulinę.
Badania kliniczne wykazały, że większość osób po odstawieniu Ozempicu odzyskuje znaczną część utraconej wagi. W jednym z badań pacjenci odzyskali około dwóch trzecich utraconej wagi w ciągu roku od zaprzestania leczenia semaglutydem [2].
Bez trwałych zmian w stylu życia, takich jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, utrata masy ciała osiągnięta dzięki lekowi może zostać cofnięta. Dodatkowo, po znaczącej utracie wagi, na przykład 20 kg, podstawowa przemiana materii u osoby znacząco się zmienia, co oznacza, że organizm spala mniej kalorii w spoczynku. Ten efekt jest tym silniejszy, im więcej tkanki mięśniowej straci pacjent podczas odchudzania. Szybkie odchudzanie (które często ma miejsce w trakcie przyjmowania zastrzyków) sprzyja zwiększonej utracie tkanki mięśniowej. To sprawia, że utrzymanie nowej wagi staje się dużym wyzwaniem i wymaga jeszcze większej samodyscypliny oraz konsekwencji w prowadzeniu zdrowego trybu życia [6].
Jak temu zapobiec?
Potraktuj zastrzyki na odchudzanie jako booster motywacyjny do zmiany nawyków żywieniowych, a nie coś, co sprawi za Ciebie, że schudniesz i już nigdy nie przytyjesz. Jeśli nie chcesz przytyć po zakończeniu terapii lekami na otyłość, musisz jeść mniej więcej tyle kalorii, ile wynosi Twoje zapotrzebowanie na energię. Co istotne, będzie to mniejsza pula kalorii niż przed schudnięciem. Nie możesz wrócić do dawnych wielkości porcji jedzenia, jeśli chcesz utrzymać wypracowane efekty. Liczenie kalorii nie zawsze jest konieczne, wiele osób z powodzeniem utrzymuje stałą masę ciała jedząc bez liczenia i ważenia.
Odstawienie Ozempicu może prowadzić do wahań poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 2. Lek pomaga kontrolować poziom cukru, więc jego brak może utrudniać utrzymanie stabilnych wartości glikemii.
Odstawienie Ozempicu może prowadzić do zwiększonego apetytu i ryzyka przyrostu masy ciała. Choć lek ten skutecznie pomaga kontrolować łaknienie i wspiera utratę wagi, nie zastąpi on trwałych zmian w stylu życia. Po zakończeniu stosowania Ozempicu możesz potrzebować dodatkowego wsparcia, aby utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe. Pomoc dietetyka, psychologa lub terapeuty może być nieoceniona w zarządzaniu apetytem i unikaniu przyrostu masy ciała. To właśnie praca nad zdrowymi nawykami żywieniowymi i regularną aktywnością fizyczną jest kluczowa dla utrzymania wyników na dłuższą metę. Ozempic może być pomocnym narzędziem, które pokaże, że osiągnięcie zdrowej wagi jest możliwe. Nadal jednak prawdziwe, trwałe zmiany zależą od Ciebie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zaprzestaniem przyjmowania leku, aby opracować odpowiednią strategię zarządzania i zapewnić sobie wsparcie na każdym etapie tego procesu.
Jak temu zapobiec? Ogarnij insulinę! Szczegóły strategii jedzenia z niższym ładunkiem glikemicznym opisałam w ebooku Niezbędnik insulinoopornej. Z kodem: owsiana możesz kupić go o 40 zł taniej. Chodzi o to, aby naturalnymi sposobami zapewnić sobie część efektów, które wcześniej gwarantowały leki.
Leki działają tylko wtedy, gdy je bierzesz – jeśli chcesz mieć trwałe efekty, a nie efekt jojo, to musisz jednocześnie pracować nad zmianą stylu życia.
Ozempic może znacznie ułatwić proces odchudzania, zwłaszcza dla osób mających trudności z kontrolowaniem łaknienia. To wsparcie farmakologiczne może być niezwykle pomocne, ale nie jest idealnym rozwiązaniem ani sposobem na oszukanie systemu. Choć może działać jako efektywne narzędzie wspomagające, prawdziwe i trwałe rezultaty osiąga się dzięki zdrowym nawykom żywieniowym oraz regularnej aktywności fizycznej. Bez zmiany podejścia do jedzenia i ruchu, efekty działania Ozempicu mogą być jedynie krótkotrwałe.
Dlatego nawet przy stosowaniu Ozempicu, rola dietetyków pozostaje nieoceniona. To oni pomagają w kształtowaniu trwałych nawyków, które są kluczem do utrzymania zdrowej wagi. Wizytę u dietetyka może częściowo zastąpić samodzielna edukacja w temacie zmiany nawyków.
Wprowadzenie zdrowej diety i aktywnego stylu życia jest konieczne, aby efekty odchudzania były długotrwałe. Nawet po zakończeniu kuracji Ozempicem, odpowiednie podejście do żywienia i aktywności fizycznej jest konieczne, by uniknąć efektu jo-jo. Zresztą, tak samo działa to przy konwencjonalnych metodach odchudzania. Jedynie taka dieta, która jest możliwa do stosowania przez większość życia, ma szanse przynieść trwałe efekty.
Za zgodą klientów wrzucam kilka opinii po użytkowaniu leków na otyłość. Jeśli masz swoje doświadczenia i obserwacje, podziel się nimi w komentarzu pod tym wpisem, to niesamowicie zwiększyłoby wartość mojego artykułu. Wiem, że dla wielu czytelników historie żywego człowieka znaczą więcej niż moje teoretyzowanie.
Ozempic zachwalała mi znajoma, której faktycznie ten lek przepisał lekarz by kontrolować cukrzycę. Ja miałam tylko sporą nadwagę, zahaczającą o otyłość. Reszta badań była ok – mimo tego udało mi się „załatwić” receptę, wiesz jak to wygląda w Polsce. Przez pierwsze kilka miesięcy wszystko było super – schudłam 10 kg. Niestety czar prysł kiedy poszłam do labu, nie wiem czy to na pewno od tego, ale wyniki badań wątroby znacznie się pogorszyły. Wróciłam do lekarza który przepisał mi ozempic i zdecydował, że dla mojego bezpieczeństwa muszę przerwać jego przyjmowanie. Byłam rozczarowana, ale zdrowie jest ważniejsze. Obecnie szukam alternatywnej terapii.
Aneta
Po 6 miesiącach stosowania Ozempicu udało mi się schudnąć 15 kg. Taki wynik mnie w pełni satysfakcjonował, nie widziałem takiej wagi od studiów. Zastrzyk raz w tygodniu – apetyt faktycznie zmalał. Nie będę czarował, jadłem co prawda mniej, ale nadal często imprezowałem, w weekendy alkohol i syfiaste jedzenie na mieście. Szczerze mówiąc czułem co się co stanie się po zaprzestaniu terapii i dużo się nie pomyliłem. W ciągu ostatniego roku 9 kg wróciło, a cukier znowu wysoki. Same leki nie wystarczą żeby to działało na dłuższą metę, ale i tak nie żałuję. Rozważam powrót na zastrzyki, ale tym razem postarałbym się bardziej o zmianę nawyków w międzyczasie.
Patryk
Przez większość życia zmagałam się z nadwagą. Próbowałam schudnąć dziesiątki razy, waga wracała z nawiązką. Pamiętam jak się usprawiedliwiałam i tłumaczyłam sobie porażki. Deficyt nie działa, wcale nie jem dużo i takie tam. Po przeczytaniu Twojej książki postanowiłam spróbować farmakoterapii. Lekarz przepisał Ozempic i to wszystko zmieniło. Dzięki terapii i metodom z książki schudłam 18 kg:)) Dzięki temu w ogóle uwierzyłam, że schudnięcie jest możliwe. Ale nieskromnie powiem, że wykonałam też kawał dobrej roboty – zaczęłam bardziej świadomie podchodzić do swojej diety, wychodzę na co raz dłuższe spacery, dorzuciłam też 1 trening na siłowni. Przestałam oszukiwać się, że tyję 'z powietrza’ i zaczęłam o siebie dbać. Jestem z siebie dumna, a Tobie dziękuję za tego bloga i książkę.
Ania
Żałuję, że wcześniej nie wiedziałam o takiej możliwości, bo efekty są szybkie. Czuję się trochę jakbym grała na kodach. Po odstawieniu chciałabym utrzymać wagę, ale jeszcze nie wiem czy mi się to uda. Póki co kontynuuję zastrzyki i zaczęłam trenować, żeby apetyt po odstawieniu nie skończył się jojo.
Karolina
Historie pokazują, że Wasze doświadczenia z Ozempicem są bardzo różne. Potwierdza się tylko to, co już napisałam – dla niektórych osób lek jest skutecznym wsparciem w odchudzaniu, u innych się nie sprawdził. Ważne jest, aby każdy pacjent był świadomy potencjalnych korzyści i ryzyk związanych z terapią Ozempicem oraz skonsultował się z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia.
Ozempic jest dostępny w Polsce i jest stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz wspomaganiu odchudzania. Jedno opakowanie zawiera wstrzykiwacz, który wystarcza na 4 wkłucia, czyli na miesięczną kurację. Bez refundacji jest to koszt rzędu 400 złotych miesięcznie. Cena leku nie zależy od dawki (taka sama dla 0,25, 0,5 oraz 1 mg). Pacjenci, którzy spełniają określone kryteria, mogą ubiegać się o refundację leku, dzięki czemu zapłacą tylko 30% ceny tj. około 120 złotych. Więcej o refundacji, a także o innych preparatach dostępnych w Polsce stosowanych w farmakoterapii otyłości pisałam w moim ebooku Otyłość można wyleczyć.
dla osób chcących schudnąć z BMI>30 (lub ich bliskich) nowoczesne, najskuteczniejsze metody leczenia otyłości bez powtarzania zasad zdrowego żywienia i treningów, same nowe informacje ile można schudnąć korzystając z leczenia, jakie będą korzyści zdrowotne i przede wszystkim – z czego można skorzystać na NFZ? poradnik dla pacjentów, ale dietetycy też skorzystają – na studiach te…
Jest to lek, którego stosowanie może mieć różne konsekwencje zdrowotne, dlatego nie jest odpowiedni dla wszystkich.
Dla tych, którzy nie mają do zrzucenia kilkudziesięciu kilogramów, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna powinny być pierwszymi krokami w walce z nadwagą. Zmiana stylu życia jest niezbędna, aby osiągnąć i utrzymać zdrową wagę na dłuższą metę.
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii farmakologicznej zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenić, czy jest ona odpowiednia i bezpieczna dla konkretnej osoby.
Dochodzimy do momentu, w którym mogę szczerze podzielić się swoimi przemyśleniami na temat Ozempicu. Z niepokojem obserwuję swego rodzaju modę i marketing szeptany, który gloryfikuje przyjmowanie zastrzyków na odchudzanie. Nie dlatego, że mam złe zdanie o farmakoterapii, ani nie dlatego, że skuteczność Ozempicu mogłaby sprawić, że stracę pracę. Nic z tych rzeczy. To, co obserwuję, utwierdza mnie w przekonaniu, że dietetycy, psychodietetycy, psychologowie i trenerzy mają jeszcze wiele do zrobienia w kwestii wspierania pacjentów w skutecznym odchudzaniu.
To dobre i potrzebne narzędzie na miarę XXI wieku, ale tak jak i nożem można rozsmarować masło na bułce, tak można i zabić, nie bierzcie tych i innych leków bez lekarza!!!
Ozempic nie jest magicznym lekiem, który wyleczy Cię z otyłości jak za machnięciem różdżką. Na pewno może pomóc wielu osobom uwierzyć w siebie i przełamać bariery, z którymi borykali się przez lata. Jednak sama terapia farmakologiczna nie wystarczy. Kluczowe jest zrozumienie, że Ozempic jest tylko częścią układanki.
Komu jako dietetyczka polecam wizytę u lekarza w sprawie leków na otyłość? Osobom z:
Prawdziwe, trwałe zmiany wymagają pracy. To oznacza konieczność zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Ozempic może pomóc w osiągnięciu początkowych sukcesów, które sprzyjają budowaniu motywacji i pewności siebie. Ale aby te sukcesy były trwałe, musimy zobowiązać się do długoterminowych zmian w stylu życia.
Nie można zapominać, że za każdym sukcesem w odchudzaniu stoi systematyczna praca i konsekwencja. Dietetycy i psychodietetycy mogą dostarczyć niezbędnych narzędzi i wsparcia, aby pomóc w tej podróży. Psychologowie mogą pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu emocjonalnych aspektów jedzenia, a lekarze mogą monitorować zdrowie i dostosowywać leczenie.
Podsumowując: Ozempic może być niezwykle pomocnym wsparciem w walce z otyłością, ale nie zastąpi kompleksowej opieki i wsparcia specjalistów lub samodzielnej pracy nad zmianą przekonań odnośnie zdrowej diety i budowania codziennych nawyków. Musimy pamiętać, że droga do zdrowia i dobrej kondycji fizycznej wymaga zaangażowania i ciężkiej pracy. To, co Ozempic może zrobić, to otworzyć drzwi do nowych możliwości i dać impuls do działania, ale reszta zależy już od tego, co z tym dalej zrobicie.
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…