Interpretacja wyników badań i wprowadzenie ewentualnego leczenia jest zadaniem lekarza – zdecydowanie odradzam domowe metody poprawiania wyników badań jako alternatywę do stosowania się do zaleceń lekarskich. Ale jako wsparcie – jak najbardziej!
Chciałam zacząć kolejne zdanie słowami: “zmianami w stylu życia można zdziałać cuda”, ale przecież to nieprawda. To, co mamy do zyskania jest znacznie pewniejsze od cudów – za zmiany w stylu życia ciało odwdzięcza się błyskawicznie!
Dlatego postanowiłam spisać w formie praktycznych wskazówek, co zrobić, gdy usłyszysz od lekarza “Musi Pan o siebie zadbać – cukier podwyższony, cholesterol w górnej granicy normy, trójglicerydy trochę powyżej”. Czyli nie jest fatalnie, ale do dobrze jeszcze trochę brakuje.
Ten wpis powstał we współpracy z Diagnostyką, ponieważ mają w ofercie sensowne pakiety badań (w których jednostkowa cena badania wychodzi realnie taniej, niż gdybyśmy kupowali wszystko oddzielnie).
Ja wybrałam dla siebie pakiet „WIOSENNA MOC ZDROWIA” (Mocz – badanie ogólne, Morfologia krwi (pełna), Glukoza, Elektrolity (Na, K), Cholesterol całkowity, ALT, AST, Kreatynina, CRP, Witamina D) i dodałam do niego kilka dodatkowych, potrzebnych mi badań np.:
Podoba mi się w tym pakiecie obecność witaminy D – kiedyś zapłaciłam w laboratorium połowę ceny całego pakietu za tylko tą jedną witaminę. Wiosna w tym roku tylko teoretyczna, więc zdecydowanie odradzam zaprzestanie suplementacji (a jeśli w badaniu wyjdzie niedobór, czyli <30, to warto iść do lekarza celem doboru indywidualnej, wyższej niż profilaktyczna dawki).
Jeśli ktoś z Was potrzebuje generalnego przeglądu zdrowia (na przykład z uwzględnieniem badań w kierunku niedoczynności tarczycy), to rzućcie okiem na pakiety “Fit&Active”, pozwalają szerzej spojrzeć na kondycję organizmu.
Za większość przypadków, gdy w badaniach wychodzi “wysoki cukier” czy podwyższony “zły” cholesterol i trójglicerydy odpowiadają za to nasze codzienne decyzje żywieniowe i (bez)ruchowe. W znacznie większym stopniu niż np. geny czy czynniki środowiskowe. W głównej mierze odpowiadamy za to my. Ale dobra wiadomość jest taka, że również my możemy bardzo dużo zmienić.
Od czegoś trzeba zacząć i właśnie takie podpowiedzi dla Was zebrałam – w formie praktycznych wskazówek, takich, które mogłabym wysłać osobom, które bardzo (ale to bardzo bardzo) nie chcą zmieniać sposobu odżywiania, ale czują, że muszą i są gotowi na kompromisy.
To jeszcze nie czas na wielkie rewolucje, ale są gotowi zrobić pierwsze kroki do zdrow(sz)ego życia.
Jeśli w trakcie lektury mieliście wrażenie, że to same banały, to… macie rację!
Banały, jednak nad wyraz skuteczne.
A skoro tak, to może możemy je sobie dać?
Pamiętam jak Łukasz kilka lat temu powiedział mi, że on cholesterol i trójglicerydy zawsze będzie miał podwyższone, bo w jego rodzinie dużo osób ma z tym problem. To było jakieś 3 lata temu, wówczas jego trójglicerydy były na poziomie około 279. Dzisiaj robiliśmy aktualizację badań, po południu były wyniki i wiecie co zobaczyłam? Trójglicerydy = 90 :).
Przeczytaj również: Trójglicerydy – norma, co to jest, jak obniżyć domowymi sposobami
Bez wyrzeczeń, z miejscem na wszystko, co lubi.
Super nagroda za regularność!
Zróbcie sobie prezent o wysokiej stopie zwrotu 🙂 Zostawiam link do promocyjnych pakietów badań – nawet te najtańsze już powiedzą bardzo dużo o stanie zdrowia. Fajnie będzie do nich wrócić za rok i zobaczyć poprawę, która jest niemalże gwarantowana po rozpoczęciu zdrow(sz)ego stylowi życia.
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…