Łatwa w zastosowaniu, odżywcza, bezpieczna, o satysfakcjonującym efekcie krótko- i długofalowym oraz działająca profilaktycznie na cukrzycę i choroby serca. Mrzonka? Nie, to dieta DASH – wybierana regularnie od lat jako jedna z kilku najlepszych diet. Panel ekspertów liczy 33 osoby – lekarze, dietetycy, specjaliści od zdrowego stylu życia. Każdą z ponad 20 ocenianych diet punktują zgodnie z obranym kluczem, rewaluując co roku dowody przemawiające za lub przeciw konkretnym sposobom żywienia. Ranking od kilku lat praktycznie zawsze wygrywa dieta DASH razem z dietą śródziemnomorską, więc dziś przybliżę Wam, dlaczego.
DASH to skrót od Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli w wolnym tłumaczeniu „dietetyczne podejście do zatrzymania/zmniejszenia nadciśnienia”. DASH została stworzona jako zbiór zaleceń żywieniowych dla osób z nadciśnieniem w celu poprawy wyników ciśnienia. Okazało się, że przy okazji sprawdza się jako profilaktyka cukrzycy i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Może się przyczynić także do utraty nadmiernej masy ciała lub utrzymania obecnej.
Do tych wszystkich zalet należy dodać jeszcze ogólną poprawę zdrowia, wynikającą z samego faktu, że DASH opiera się na zdrow(sz)ych produktach. To po prostu modyfikacja zasad mających zastosowanie dla populacji ogólnej (czyli piramidy/talerza zdrowego żywienia) bazująca w większości na tych samych produktach.
W ocenie ekspertów DASH jest relatywnie łatwa do zastosowania – możemy wybierać z szerokiej grupy produktów (w przeciwieństwie do wielu popularnych diet eliminacyjnych – często niepotrzebnie, jak np. dieta Dukana, dieta Atkinsa, dieta South Beach czy dieta GAPS). Nie wymaga liczenia kalorii, a Internet pełen jest przepisów zgodnych z jej założeniami. Dietę Dash mogą stosować wszystkie grupy wiekowe. Szczególnie sprawdzi się u:
Dieta DASH opiera się na zaleceniach „porcji” produktów i ich liczby w ciągu dnia/ tygodnia. Poniżej znajdziecie listę zalecanych wraz z przykładami pojedynczych porcji („kubek” odnosi się do angielskiego „cup”, który jest trochę mniejszy niż nasza „szklanka” – ma ok. 230 ml):
Na dole strony znajdziesz przykładowy jednodniowy jadłospis, zgodny z założeniami DASH.
Tutaj od razu adnotacja, że żadne produkty nie są „zakazane”. Oczywiście, że idealnie byłoby wypełniać założenia DASH w 100%, ale nie żyjemy w idealnym świecie, musi się znaleźć margines na zmienną zwaną życie 😉 Poniższa lista to tylko ściągawka, czego powinno być w diecie raczej mniej, jeśli chcemy uzyskać korzyści związane ze stosowaniem diety DASH:
Jadłospis zgodny z zaleceniami diety DASH na jeden dzień ze strony dashdieta.eu:
Śniadanie
Drugie śniadanie
Obiad
Podwieczorek
Kolacja
Poniżej z kolei znajdziesz naszą adaptację założeń diety DASH: dania są ciekawsze, ale nadal proste w przygotowaniu – spróbuj! 🙂
GRZANKI Z MOZZARELLĄ I POMIDOREM
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
SEREK WIEJSKI Z RZODKIEWKĄ
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
KOPYTKA W SOSIE POMIDOROWYM Z CIECIERZYCĄ
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
WARZYWNA ZUPA Z DORSZEM I KOPYTKAMI (przepis na 3 porcje – zrób/ zjedz jedną z nich)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Jak pewnie zauważyliście, dieta DASH nie jest piętrowo skomplikowanym sposobem żywienia, eliminującym połowę produktów i utrudniającym życie. Dzięki jasnemu opisowi porcji możemy w miarę łatwo skomponować jadłospis, a zakupy zrobić w każdym sklepie. DASH ma dużo zalet z punktu widzenia zdrowia, przede wszystkim zdrowia układu krwionośnego. A nie zapominajmy, że to właśnie choroby układu krwionośnego są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach europejskich. Nada się też (w zredukowanej kaloryczności) jako dieta redukcyjna lub pomoże w utrzymaniu stałej masy ciała na lata. Dieta DASH może być świetną inspiracją do wprowadzenia zmian w dotychczasowym jadłospisie – i może nią być nawet, jeśli nie przejdziecie na nią od razu w 100%.
A jeśli nie chcesz kombinować sam/a z wymyślaniem przepisów i marzy Ci się, żeby ktoś to wszystko za Ciebie zaplanował i dał Ci gotową listę zakupów, to zajrzyj do naszego sklepu. Nie mamy wprawdzie w ofercie jadłospisów stricte pod założenia DASH, ale znajdziesz tam plany zbliżone do tego sposobu żywienia, bo opierające się na tych samych produktach.
Zobacz także: Zakupy w markecie: z listą zakupów czy bez?
10 (a może i więcej?) lat temu wrzuciłam na bloga pierwszy darmowy jadłospis do Biedronki. Pamiętam, że byłam wtedy zmęczona dietami, które wymagały objazdu pięciu sklepów, krojenia 113,53 gramów kurczaka…
Zdrow(sz)y styl życia to dla mnie priorytet. Wiem, co mi służy, co powinnam jeść, a co najlepiej omijać szerokim łukiem. A jednak… nawet mnie czasem trudno odmówić Pringlesom albo frytkom…
Na diecie nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia. Smak to coś więcej niż tylko kalorie – to też satysfakcja z posiłku, uczucie sytości i mniejsze ryzyko podjadania. Dlatego warto zaprzyjaźnić…
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…