Blog

powrót
Wróć
26.09.2022

Czy napój roślinny to dobry zamiennik mleka? Recenzja napoju owsianego z Biedronki

Dietetyka
--
dieta wegańska, dieta wegetariańska, napój owsiany, napój roślinny, porady, produkty z biedronki, recenzja, tipy, wege, zamienniki
napoj owsiany

Napój roślinny czy mleko krowie – co częściej wybierasz?

Oferta napojów roślinnych w marketach wciąż się poszerza. Producenci odpowiadają na potrzeby konsumentów, którzy coraz częściej zamiast mleka krowiego sięgają po roślinne alternatywy. Dziś zajmiemy się analizą owsianego napoju roślinnego od marki Go Vege z Biedronki. Podpowiemy również czym kierować się przy wyborze wegańskich zamienników mleka krowiego.

Napój roślinny z Biedronki – analiza składu

  • Napoje roślinne są droższe niż krowie mleko, dlatego (w naszej opinii) lepiej dostać w tej cenie bardziej odżywczy napój, niż samą wodę z owsem. 

Produkt owsiany od marki Go Vege jest wzbogacony w wapń, witaminę D, E i B12. Eliminacja produktów mlecznych z diety oznacza niższą podaż głównie wapnia, witaminy D i B12, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia. W związku z tym, wybór fortyfikowanych napojów roślinnych może zmniejszyć ryzyko powstawania niedoborów.

  • Ma krótki skład. Znajdziemy w nim jedynie wodę, ekstrakt z owsa, olej rzepakowy, sól, witaminy i wapń.
  • Do napojów roślinnych czasem dodawana jest guma guar czy guma ksantanowa, poprawiające konsystencję produktu. Stosowane dodatki do żywności są uznawane za bezpieczne w określonych dawkach, więc nie trzeba się ich obawiać.
  • Napój nie ma dodanego cukru, co jest oczywiście na plus. Jednak przy wyborze “mleka” roślinnego lepiej kierować się fortyfikacją wyżej wymienionych składników. Ilość dodatku cukru w napojach roślinnych nie jest duża. Stanowi podobną zawartość co laktoza (cukier mleczny), obecna w mleku krowim.
  • Większość roślinnych zamienników mleka, za wyjątkiem napoju sojowego, zawiera małą ilość białka. Tutaj jedynie 0,6 g/100 ml. Więc, jeśli mocno ograniczasz produkty odzwierzęce i/lub masz problemy z dostarczeniem optymalnej podaży białka z posiłków, lepiej wybieraj fortyfikowane napoje sojowe zamiast innych np. owsianych, migdałowych, ryżowych itp.
  • Wadą produktu może być cena wyższa niż krowie mleko. Porównując ją z cenami innych napojów roślinnych jest raczej w środkowym przedziale. Za 750 ml zapłacimy 4,75 zł.
  • Napój ten znajdziesz w markecie w lodówkach.
  • Mimo braku dodanego cukru, jest bardzo słodki. Dzięki temu będzie smacznym dodatkiem do owsianek, smoothies, pankejków, naleśników na słodko. Sprawdzi się też dla osób lubiących słodszą kawę z napojem roślinnym.

Werdykt: Korzystajcie na zdrówko! Sprawdzi się do owsianek, pancakesów, koktajli albo kawy. Pamiętajcie, że ten napój będzie miał mniej białka niż tradycyjne mleko.

Skąd?: Biedronka

Cena: 4,75 zł/750 ml

Jeśli wybierasz napój roślinny, to jaki? Podziel się swoim ulubieńcem.

Autor wpisu

Diety z marketów

Spodobał Ci się ten wpis? Obserwuj konto @dietyzmarketow na Instagramie - nad treściami czuwają dwie dietetyczki Monika Ciesielska i Weronika Kolasińska. Uczymy jak robić trochę zdrowsze zakupy w dyskontach

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub
  • Super smak Polecan