Roślinny Gyros pewnie nikogo już nie zdziwi. Rynek bezmięsnych alternatyw wciąż się rozrasta! Obecnie w większości sklepów można znaleźć półkę z wegańskimi/wegetariańskimi opcjami. Z jednej strony – to dobry krok, ponieważ dieta roślinna (zarówno wegańska, jak i wegetariańska) przynosi wiele korzyści, m.in.:
Z drugiej strony, roślinne zamienniki mięsa są przetworzone i bywa, że mają podobną lub większą ilość tłuszczu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych co zwykłe, nieprzetworzone mięso, a przy tym znikomą ilość białka. Dlatego rozwiązaniem jest bazowanie w diecie wegańskiej/wegetariańskiej głównie na takich źródłach białka i tłuszczu jak strączki, tofu, orzechy, pestki, nasiona, zboża czy oliwa. A “wegemięso” lepiej stosować max. 2-3 razy w tygodniu, przede wszystkim jako urozmaicenie diety.
Przeczytaj także: Roślinne źródła białka w zdrowej diecie
Do czego wykorzystać roślinnego gyrosa?
Werdykt: Godna uwagi roślinna alternatywa dla mięsnego gyrosa, którą można wykorzystać na różne sposoby. Pamiętaj o warzywach do posiłku!
Skąd?: Biedronka
Cena: 7,99 zł/150 g
Makro (dla porcji 75 g):
Do czego najchętniej wykorzystujecie roślinnego gyrosa? 🙂
PS: A jeśli lubicie wegańskie posiłki, to koniecznie spróbujcie nasz przepis na wege tortille z kotlecikami z ciecierzycy :). Dieta roślinna z pewnością nie musi być nudna!
Źródła:
Craig WJ, Mangels AR, Fresán U, et al. The Safe and Effective Use of Plant-Based Diets with Guidelines for Health Professionals. Nutrients. 2021;13(11):4144. Published 2021 Nov 19. doi:10.3390/nu13114144
10 (a może i więcej?) lat temu wrzuciłam na bloga pierwszy darmowy jadłospis do Biedronki. Pamiętam, że byłam wtedy zmęczona dietami, które wymagały objazdu pięciu sklepów, krojenia 113,53 gramów kurczaka…
Zdrow(sz)y styl życia to dla mnie priorytet. Wiem, co mi służy, co powinnam jeść, a co najlepiej omijać szerokim łukiem. A jednak… nawet mnie czasem trudno odmówić Pringlesom albo frytkom…
Na diecie nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia. Smak to coś więcej niż tylko kalorie – to też satysfakcja z posiłku, uczucie sytości i mniejsze ryzyko podjadania. Dlatego warto zaprzyjaźnić…
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…