Roślinny Gyros pewnie nikogo już nie zdziwi. Rynek bezmięsnych alternatyw wciąż się rozrasta! Obecnie w większości sklepów można znaleźć półkę z wegańskimi/wegetariańskimi opcjami. Z jednej strony – to dobry krok, ponieważ dieta roślinna (zarówno wegańska, jak i wegetariańska) przynosi wiele korzyści, m.in.:
Z drugiej strony, roślinne zamienniki mięsa są przetworzone i bywa, że mają podobną lub większą ilość tłuszczu oraz nasyconych kwasów tłuszczowych co zwykłe, nieprzetworzone mięso, a przy tym znikomą ilość białka. Dlatego rozwiązaniem jest bazowanie w diecie wegańskiej/wegetariańskiej głównie na takich źródłach białka i tłuszczu jak strączki, tofu, orzechy, pestki, nasiona, zboża czy oliwa. A “wegemięso” lepiej stosować max. 2-3 razy w tygodniu, przede wszystkim jako urozmaicenie diety.
Przeczytaj także: Roślinne źródła białka w zdrowej diecie
Do czego wykorzystać roślinnego gyrosa?
Werdykt: Godna uwagi roślinna alternatywa dla mięsnego gyrosa, którą można wykorzystać na różne sposoby. Pamiętaj o warzywach do posiłku!
Skąd?: Biedronka
Cena: 7,99 zł/150 g
Makro (dla porcji 75 g):
Do czego najchętniej wykorzystujecie roślinnego gyrosa? 🙂
PS: A jeśli lubicie wegańskie posiłki, to koniecznie spróbujcie nasz przepis na wege tortille z kotlecikami z ciecierzycy :). Dieta roślinna z pewnością nie musi być nudna!
Źródła:
Craig WJ, Mangels AR, Fresán U, et al. The Safe and Effective Use of Plant-Based Diets with Guidelines for Health Professionals. Nutrients. 2021;13(11):4144. Published 2021 Nov 19. doi:10.3390/nu13114144
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…