Jeśli lubisz pić kawę, to pewnie minimum raz zadałaś/eś sobie pytanie: czy kawa rozpuszczalna też jest zdrowa. Bo to, że regularne picie kawy przynosi wiele korzyści zdrowotnych pewnie już wiesz, a jeśli nie, to odsyłam do wpisu: Kawa jest zdrowa.
Może spotkałaś się z opiniami, że kawa rozpuszczalna to sama chemia, najgorsza kawa z możliwych i zdziwione miny jak można to pić. Przekonajmy się jak jest naprawdę z tą kawą! Z czego powstaje? Jaki ma wpływ na zdrowie? Czy ma jakieś pozytywy? Jakie są jakieś minusy?
Zacznijmy od tego jak powstaje kawa rozpuszczalna (od mielonej różni się sposobem obróbki):
Pod tym względem kawa rozpuszczalna nie wypada gorzej od zwykłej mielonej.
Część z prac wskazuje nawet na większe ilości przeciwutleniaczy w kawie rozpuszczalnej, jednak pod uwagę trzeba wziąć rodzaj kawy i sposób parzenia.
Sposób obróbki termicznej ziaren kawy podczas powstawania kawy rozpuszczalnej nie wpływa znacząco na zawartość przeciwutleniaczy.
Kawa rozpuszczalna w porównaniu do kawy ziarnistej ma więcej akrylamidu – związku kancerogennego, który powstaje w trakcie obróbki termicznej w reakcjach Maillarda. Prawdą jest, że jest on w każdej kawie (i nie tylko), ale rozpuszczalna ma go znacznie więcej niż kawa mielona.
Z drugiej strony, kawa zawiera szereg bioaktywnych związków, które działają “ochronnie” na organizm i wykazują działanie przeciwnowotworowo, a regularne spożycie kawy również rozpuszczalnej i bezkofeinowej) wiąże się ze znacznym zmniejszeniem częstości występowania chorób układu krążenia, nowotworów i śmiertelności.
Mówiąc o kawie rozpuszczalnej i jej wpływie na zdrowie mowa o kawie, a nie mieszankach 2 w 1 lub 3 w 1 czy innych napojach kawowych, dlatego nie daj się nabrać! ;).
Picie kawy rozpuszczalnej może dawać korzyści zdrowotne i nie, nie jest to “sama chemia”. Zapewne nie smakuje każdemu, ale nie można powiedzieć o niej, że jest niezdrowa. Dlatego zwyczajnie wybierz taką kawę, która Ci smakuje i na którą masz ochotę. Na zdrówko!
10 (a może i więcej?) lat temu wrzuciłam na bloga pierwszy darmowy jadłospis do Biedronki. Pamiętam, że byłam wtedy zmęczona dietami, które wymagały objazdu pięciu sklepów, krojenia 113,53 gramów kurczaka…
Zdrow(sz)y styl życia to dla mnie priorytet. Wiem, co mi służy, co powinnam jeść, a co najlepiej omijać szerokim łukiem. A jednak… nawet mnie czasem trudno odmówić Pringlesom albo frytkom…
Na diecie nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia. Smak to coś więcej niż tylko kalorie – to też satysfakcja z posiłku, uczucie sytości i mniejsze ryzyko podjadania. Dlatego warto zaprzyjaźnić…
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…