Pewnie też kojarzycie telewizyjne czy radiowe, w których to średnio utalentowana Pani śpiewa o tym, jak to jedna tableteczka nawodni Cię lepiej niż cokolwiek innego. Nie kojarzycie? Zazdroszczę. Krótkie słowo wstępu mamy za sobą, a po dzisiejszym tekście zamiast biec do apteki po kolejną tableteczkę będziecie wiedzieć jak pić więcej wody. Jak to z #newsfitami bywa – krótko zwięźle i na temat.
Podkreślam, że zapotrzebowanie na wodę będzie zmieniać się również w zależności od płci (kobiety potrzebują jej więcej), trybu życia (osoby aktywne powinny pomyśleć o dodatkowym 0,5 litra płynów najlepiej w postaci izotoników), stanu zdrowia (człowiek chory ma większe zapotrzebowanie na wodę)., ilości dziennego spożycia błonnika (im więcej błonnika, tym więcej wody) Jeśli uda Ci się pić 1,5 litra czystej wody dziennie przy średnio aktywnym trybie życia – to już będzie sukces.
Trzeba pamiętać, że istnieje możliwość przewodnienia. Tak – istnieją zbyt duże dawki wody. W niektórych sytuacjach mogą okazać się nawet śmiertelne, bynajmniej nie z powodu pęknięcia żołądka. Zagrożenie wiąże się z zaburzeniem równowagi elektrolitowej w organizmie – dojdzie do przewodnienia hipotonicznego.
W warunkach fizjologicznych organizm utrzymuje homeostazę – równowagę ustroju, zasadniczo związaną ze stanem płynów wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych. W tej kwestii odnosi się do stężeń obu płynów – muszą być relatywnie równe, żeby nie zachodziły zjawiska dyfundowania składników mineralnych z płynu o wyższym stężeniu, do płynu o stężeniu niższym. Kiedy pijemy zbyt duże ilości wody dochodzi do przewodnienia hipotonicznego – płyn zewnątrzkomórkowy ma zdecydowanie niższe stężenie niż wewnątrzkomórkowy, więc organizm dążąc do wyrównania stężeń wysyła elektrolity z wnętrza komórek, do płynu zewnątrzkomórkowego a woda napływa do nich, powodując ich obrzęki. Znaczna hiponatremia (związana z wyrzucaniem sodu do płynów zewnątrzkomórkowych) może spowodować obrzęk, który może dotyczyć również komórek mózgu.*
Załóżmy, że pierwszym celem będzie picie dziennie 1,5 l czystej wody – spożycie jednej średniej butelki wody. Żeby nie doprowadzać do sytuacji, w której o 20:00 zdajecie sobie sprawę, że macie do wypicia 2/3 butelki można zastosować bardzo łatwe rozwiązanie.
Przy użyciu markera nanieś odpowiednie linie na butelkę – każdy kolejny etap oznacza deadline do wypicia określonej porcji wody. Najlepiej pić małe porcje, a z większą częstotliwością.
* A. Szczeklik, „Choroby wewnętrzne”
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…