Blog

powrót
Wróć
29.08.2022

Chipsy z soczewicy. Recenzja chipsów Snack Day z Lidla

Dietetyka
--
chipsy, dietetyk radzi, lidl, porady, produkty z lidla, przekąski, recenzja, soczewica, tipy
chipsy z soczewicy

Chipsy z soczewicy – czy to zdrowsza alternatywa dla Pringlesów?

  • Kalorycznie przypominają Lay’s Oven Baked (439 kcal/100 g). Z tym, że całe opakowanie tych czipsików, to jedynie 40 g = 176 kcal. Wieczór z filmem i chipsami, w tym przypadku, nie oznacza pochłonięcia dużej ilości kilokalorii. A jak dobrze wiemy (nie tylko z opowiadań) zatrzymanie się na 30-40 g z dużej paczki chipsów, wcale łatwe nie jest. A czasem nawet niemożliwe ;).
  • Są na bazie mąki z soczewicy (39%), przez co zawierają trochę więcej białka.
  • Ilość tłuszczu podobna do Lay’s Oven Baked i niższa niż w tradycyjnych chipsach (16 g/100 g).
  • Producent na opakowaniu chwali się brakiem oleju palmowego i tak właśnie jest. W składzie jako tłuszcz występuje olej rzepakowy.
  • Cukier lub inne substancje słodzące to częsty dodatek do chipsów. Tutaj znajdziemy maltodekstrynę*, która w liście składników jest zaraz przed przyprawami, co oznacza że nie są to duże ilości.
  • Dodatkowe informacje: to produkt bezglutenowy, odpowiedni dla wegan.
  • Z tej serii znajdziecie jeszcze wersję z ciecierzycy z solą morską.

* Maltodekstryna to dodatek do żywności, który jest produktem enzymatycznej hydrolizy skrobi. Ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym (jako np. zamiennik tłuszczu). Posiada wysoki indeks glikemiczny, więc na ten dodatek powinny zwrócić szczególną uwagę osoby cierpiące na insulinooporności czy inne zaburzenia gospodarki węglowodanowej (choć oczywiście liczy się całokształt stosowanej diety).

Chipsy z soczewicy od Snack Day – nasz werdykt

Przekąska ta może być zdrowszą alternatywą dla standardowych chiperków. Nie jest to szczególnie pożyteczny dla organizmu produkt, ale to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się kierować! Mogą przydać się również, jeśli jesteście na redukcji (mała paczka, mniej kalorii). Tym samym nie namawiamy do porzucenia Pringlesów (wszystko jest dla ludzi!).

makro chipsy z soczewicy
skład chipsów z soczewicy

Skąd?: Lidl

Cena: 3,10 zł/40 g

Makro (na 1 opakowanie): 176 kcal; B:4,4g, T:6,4g (w tym nasycone kwasy tłuszczowe 0,5g), W:24g (w tym cukry 1g), sól:0,8g

Próbowaliście? Która wersja (soczewica czy ciecierzyca) bardziej Wam smakuje?

Autor wpisu

Diety z marketów

Spodobał Ci się ten wpis? Obserwuj konto @dietyzmarketow na Instagramie - nad treściami czuwają dwie dietetyczki Monika Ciesielska i Weronika Kolasińska. Uczymy jak robić trochę zdrowsze zakupy w dyskontach

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub