Jak być bardziej sytym po posiłku? Poznaj produkty, które mogą nasycić Cię na długo

Zanim przejdziemy do tematu jak być bardziej sytym po posiłku, musimy najpierw sobie wyjaśnić co oznacza pojęcie Indeks sytości. Jest to wskaźnik określający poziom sytości po spożyciu konkretnego produktu o wyznaczonej kaloryczności (240 kcal).
Punktem odniesienia w badaniach był chleb pszenny (100%).
Produkty o wysokim indeksie sytości:
Czy tylko po tych produktach posiłek będzie syty?
Nie, ten wskaźnik jest pomocny przy planowaniu posiłków na diecie niskokalorycznej lub w przypadku zaburzeń sytości.
Oznacza, że głód pojawi się później po spożyciu tych produktów spożywczych niż po zjedzeniu croissanta, ciastek czy Marsa.
*Błonnik pokarmowy to niezwykle ważny składnik, którego nie powinno zabraknąć w Twojej codziennej diecie. Odpowiada nie tylko za uczucie sytości po spożyciu posiłku, ale również ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. I można śmiało stwierdzić, że jest sprzymierzeńcem osób, które się odchudzają. Ponadto ma pozytywny wpływ na gospodarkę węglowodanową oraz lipidową organizmu, dlatego jest zalecany osobom z jej zaburzeniami. Zgodnie z zaleceniami WHO spożycie 25 g błonnika na dobę pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Nie! Indeks sytości to tylko wskazówka, z której warto korzystać szczególnie wtedy, gdy masz trudność z uzyskaniem sytości po posiłku. Nie należy robić z indeksu sytości kolejnego podziału jedzenia na „dobre” i „złe”.
Nikt nie zna się na Twojej sytości lepiej niż Ty! Obserwuj sygnały sytości i wypracuj własny wzór na sycący posiłek.
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…