Coo? Koktajl z pokrzywy? Przecież ziołolecznictwo nie jest sexy. Przecież to już tylko krok od bioenergoterapii! Zamiast zapobiegać, wolimy leczyć (kolejnymi garściami tabletek). Polskie produkty spychamy na boczny tor, by zachwycać się ich zagramanicznymi konkurentami. Zatracamy się w kolejnych nowinkach z zachodu, a jeszcze częściej nie myślimy o zdrowiu DZIŚ, TU I TERAZ wcale. Bo jesteśmy młodzi. Bo chorują INNI, ale my nie. Bo to wszystko jakieś takie nudne i błahe. Po to był cały ten postęp medycyny, żeby teraz żreć chwasty?
Dlaczego więc hasam po ogrodzie, próbując wcielić się w eteryczną postać dziewczyny szamana? Bo pokrzywy, to polskie superfood o czym zamierzam Wam opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Pokrzywy zawierają [1]:
Te składniki sprawiają, że pokrzywy [2,3, 4,5]:
Fuj wskazówka: zanim użyjesz liści z danego krzaczka, obejrzyj je od spodu i sprawdź czy nie ma na nich owadzich jaj.
Widzicie je po lewej stronie. Młode liście pokrzywy są jędrne i odstają od łodygi, nie są przy nich widoczne „białe koraliki”, które można zauważyć po prawej stronie.
O te kuleczki chodzi – tak wyglądają stare pokrzywy.
Najłatwiej byłoby przygotować sok z pokrzywy przy użyciu sokowirówki, ale jest to możliwe również bez niej.
Dobrym sposobem na przechowywanie soku z pokrzywy jest mrożenie go w postaci kostek. Wówczas wystarczy dorzucać kosteczkę do standardowego koktajlu, by wzbogacić go o mnóstwo składników odżywczych.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was do wypróbowania polskiego super foods – pokrzywy. Najwyższy czas powrócić do naszych rodzimych kopalni składników odżywczych. Wyjdźmy do ogrodu czy lasu i zobaczmy, co ma nam do zaoferowania nasza polska ziemia.
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…