Artykuł opracowany we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w ramach kampanii #EUChooseSafeFood.
EFSA współpracuje z najlepszymi naukowcami z UE i spoza niej, którzy analizują, oceniają i doradzają, w oparciu o najnowsze wyniki badań, jaka żywność jest bezpieczna i czy stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla konsumentów.
Na terenie całej Unii Europejskiej suplementy diety są uregulowane prawnie właśnie jako żywność. Opinie EFSA są brane pod uwagę w tworzeniu przepisów UE, są wiążące także dla przedsiębiorców, którzy dbają o to, aby skład ich produktów był bezpieczny. W dzisiejszym wpisie znajdziesz najważniejsze fakty o suplementach diety.
Słownik języka polskiego powie Ci to, co reklama przemilczy. Suplement = dodatek, uzupełnienie. Tak traktowane przynoszą więcej pożytku! Z suplementów diety mogą korzystać osoby, które z różnych powodów mają trudność w pokryciu zapotrzebowania m.in. na witaminy i składniki mineralne z pożywienia. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem – dowiemy się od nich czy faktycznie suplementacja jest nam potrzebna.
Jednak nawet w najlepszej jakości tabletce nie da się zamknąć wszystkich korzyści, które może przynieść zdrowy styl życia. Efektów, jakie daje regularna aktywność fizyczna i prawidłowo skomponowana dieta, nie da się kupić – trzeba samemu o to zadbać.
Nieprzemyślana suplementacja może mieć niepożądane skutki zdrowotne. Z drugiej strony, gdy jest ona potrzebna, warto być pewnym jaki rodzaj suplementu diety i w jakich ilościach powinniśmy przyjmować. Dlatego warto skonsultować się ze swoim lekarzem, farmaceutą czy dietetykiem.
Jeśli masz wątpliwości co do dawkowania suplementu diety, zwróć uwagę na etykietę. Producent ma obowiązek podać na niej szczegółowy skład każdego preparatu. Musi także zawrzeć informacje o zawartości witamin i składników mineralnych lub innych składników odżywczych lub fizjologicznych w przeliczeniu na zalecaną przez producenta do spożycia dzienną porcję produktu.
W przypadku witamin i składników mineralnych zawartość tych składników wskazywana jest także jako procent referencyjnych wartości spożycia (RWS), określonych dla osób dorosłych..
Producenci suplementów są zobowiązani umieścić na opakowaniu suplementu:
Szczegółowe wymagania odnoszące się do składu i oznakowania suplementów diety określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety (Dz. U. z 2018 r., poz. 1951, z późn. zm.).
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…
W dzisiejszych czasach cukier stał się jednym z największych wrogów naszej diety. W mediach społecznościowych czy w rozmowach ze znajomymi często słyszymy: cukier uzależnia jak kokaina, cukier zabija. Wytykamy go…
“Nie stresuj się tak” – ale by było pięknie, jakby ten tekst kiedykolwiek zadziałał na kogoś, kto jest w swoim szczytowym momencie stresu. Proces odzyskiwania wewnętrznej równowagi jest bardzo złożony…
Zaburzenia z napadami objadania się (BED) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania, które charakteryzuje się utratą kontroli nad jedzeniem i towarzyszącym temu poczuciem winy. Choć sporadyczne przejedzenie zdarza się…