Budzisz się rano, a Twoja pierwsza myśl to… kawy! Niektórzy ją kochają, inni nienawidzą. Jedno jest pewne – kawa jest całkiem spoko. Nie chodzi tu tylko o smak – po prostu kawa jest zdrowa.
Istnieje wiele mitów na jej temat. Czy wypłukuje magnez? A może podnosi ciśnienie? Czy kawa uzależnia? Odpowiadam na te pytania, poznaj fakty o kawie!
Chociaż kawa jest jednym z jej głównych źródeł, to zawiera też szereg innych cennych związków chemicznych. Przykładem są polifenole, zaliczane do substancji bioaktywnych, działających korzystnie na organizm. Z związku z nimi, picie kawy może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych
Związki zawarte w kawie, takie jak kofeina, kwas chlorogenowy i magnez, wpływają na metabolizm zarówno glukozy, jak i insuliny. W praktyce oznacza to, że sprzyjają obniżeniu glikemii i zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę.
Przy umiarkowanych ilościach kawy nie trzeba obawiać się deficytu tego składnika. Kawa sama w sobie jest źródłem magnezu, potasu i witaminy B3. Tym samym bilans zysków i strat może być dodatni.
Owszem, kawa może podwyższać ciśnienie tętnicze, ale tylko u osób, które nie piją jej regularnie. Natomiast u osób, które mają to w codziennym zwyczaju, efekt ten opisuje się jako niewielki. Co więcej, umiarkowane spożycie kawy (3-5 filiżanek/dzień) związane jest z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia.
Kluczem jest umiar. Negatywne skutki spożywania kofeiny spowodowane są jej długotrwałym wysokim spożyciem (powyżej 400 mg/d). Mowa tu głównie o wzmożonej diurezie, możliwym wzroście ciśnienia krwi oraz uzależnieniu od tej substancji.
To lepiej pić kawę czy nie pić? Pewnie, że pić. O ile ją lubisz. Nie zmuszaj się do kawy, szczególnie jeśli nie czujesz się po niej zbyt dobrze (część osób jest nadwrażliwa na kofeinę).
Umiarkowane spożycie kawy może z powodzeniem być elementem wartościowej i zbilansowanej diety oraz dostarczać składników o działaniu prozdrowotnym.
Źródła:
10 (a może i więcej?) lat temu wrzuciłam na bloga pierwszy darmowy jadłospis do Biedronki. Pamiętam, że byłam wtedy zmęczona dietami, które wymagały objazdu pięciu sklepów, krojenia 113,53 gramów kurczaka…
Zdrow(sz)y styl życia to dla mnie priorytet. Wiem, co mi służy, co powinnam jeść, a co najlepiej omijać szerokim łukiem. A jednak… nawet mnie czasem trudno odmówić Pringlesom albo frytkom…
Na diecie nie trzeba rezygnować z przyjemności jedzenia. Smak to coś więcej niż tylko kalorie – to też satysfakcja z posiłku, uczucie sytości i mniejsze ryzyko podjadania. Dlatego warto zaprzyjaźnić…
PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które może współwystępować z insulinoopornością, problemami z płodnością, trądzikiem czy trudnościami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wpływ diety na przebieg PCOS…