Blog

powrót
Wróć
19.10.2016

Nowe batoniki musli z Biedronki – czy są zdrowe?

Dietetyka
--
batonik musli

Biedronka po raz kolejny próbuje przypodobać się klientom, dla których istotne jest zdrowe odżywianie. Nic dziwnego, to coraz liczniejsza grupa. Nie wszystkie próby wprowadzania nowych „zdrowych” produktów kończą się aprobatą tej grupy odbiorców. Stanowczo odradzałam rozszerzanie zdrowego jadłospisu o Batony musli Vitanella – batony zbożowe podlane polewą (zdjęcia i argumentację znajdziesz we wpisie pt. Zdrowe i pseudozdrowe słodycze z Biedronki. Dziś biorę na warsztat nowe batoniki musli z Biedronki (Vitanella), których podstawą są nie zboża, a orzechy.

Orzechowe batoniki musli z Biedronki (Vitanella)

  • producent oferuje 4 wersje batoników
    • Batonik musli z migdałami i kawałkami białej czekolady
    • Batonik musli z orzeszkami ziemnymi, migdałami, kawałkami karmelu i orzechami laskowymi
    • Batonik musli z orzeszkami ziemnymi, rodzynkami, migdałami, orzechami laskowymi i orzeszkami pekan
    • Batonik musli z orzeszkami ziemnymi i kawałkami czekolady mlecznej
  • każdy batonik waży 25 g
  • kaloryczność batoników waha się między 124 a 134 kcal (w jednej porcji = dla jednego batonika)
  • cena: 1,25 zł
  • smak: super!

Omówienie składu

drlifestyle-20161019

Z jednej strony – szału nie ma. Syrop glukozowo – fruktozowy, cukier, mleko zagęszczone, mleko w proszku, miazga kakaowa i kilka innych składników sprawiają, że nie mogę zakwalifikować batoników musli jako produktów zdrowych, które warto byłoby uwzględnić w jadłospisie. Ale nie mogę jednoznacznie stwierdzić, że to produkt, który trzeba omijać szerokim łukiem. Biorąc pod uwagę fakt, że w większości (od 49% do 60%) składają się z orzechów i mały rozmiar jednej porcji (25 g na jeden batonik z czego co najmniej połowa zagospodarowana przez orzechy)) nie chcę ich demonizować. To jedne z lepszych łatwo dostępnych batonów na rynku. Snickers często opisywany na forach internetowych jako najlepszy, łatwo dostępny batonik, zawiera jedynie 22% orzeszków ziemnych (a reszta to bardzo kiepskie składniki), wypada w porównaniu z nimi blado.

Orzeszki arachidowe (orzeszki ziemne), które dominują w składzie 3 z 4 batoników musli należą do rodziny bobowatych (z punktu widzenia biologii bliżej im do fasolki szparagowej, niż orzecha włoskiego), co czyni je najbogatszymi w białko orzechami. Wbrew obiegowym opiniom orzeszki ziemne nie są bezwartościowe (są bogate w niacynę i potas, w mniejszych ilościach dostarczają również ryboflawinę, witaminę b6, kwas foliowy, witaminę E, żelazo (pamiętaj o kiepskim wchłanianiu żelaza pochodzenia roślinnego), magnez, fosfor, sód i cynk.

Najlepszy wybór

drlifestyle-20161019-8080

Spośród czterech wariantów smakowych, najlepszy skład ma Batonik musli z migdałami i kawałkami białej czekolady. Aż 60% batonika stanowią migdały (nieprażone, co jest wyjątkiem na tle prażonych orzeszków ziemnych w pozostałych batonikach). Ponadto, syrop glukozowo – fruktozowy występuje na trzecim, a nie na drugim miejscu składu (oczywiście najlepiej, gdyby nie było go wcale).

Podsumowanie

  • orzechowe batoniki musli z Biedronki nie są produktami, które można zakwalifikować do produktów zdrowych – mają dość długi skład, zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, mleko w proszku, cukier, emulgatory i inne dodatki
  • zjedzenie orzechowego batonika musli będzie znacznie lepszym wyborem, niż sięgnięcie po klasycznego wafelka czy batonika
  • nie wprowadzaj ich do swojego jadłospisu na stałe – traktuj je raczej jako mniejsze zło w sytuacji, gdy wiesz, że bez podobnej przekąski po prostu nie da rady 😉
  • to oczywistość, ale muszę dodać, że najlepiej byłoby przygotować batoniki musli (lub podobne) samodzielnie, wykorzystując wyłącznie zdrowe składniki. Jednak jestem realistką i wiem, że nie każdy ma na to czas i/lub ochotę
  • na pochwałę zasługuje stosunek jakości do ceny (np. batonik z migdałami składa się w 60% z migdałów, co stanowi 15 g; detaliczna cena migdałów to około 60 zł, więc za 15 g migdałów musielibyśmy zapłacić 90 groszy, czyli 35 groszy mniej, niż całkowita cena batonika)

Jaki produkt opisać następnym razem?

Autor wpisu

Monika Ciesielska

Dietetyczka, psychodietetyczka, promotorka "Pozytywnego odchudzania", autorka bestsellerów: książki "Bez liczenia i ważenia" oraz Diet z marketów.