Blog

powrót
Wróć
28.10.2022

Suplementy diety – jak kupić dobry?

Dietetyka
--

Artykuł opracowany we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w ramach kampanii #EUChooseSafeFood.

EFSA współpracuje z najlepszymi naukowcami z UE i spoza niej, którzy analizują, oceniają i doradzają, w oparciu o najnowsze wyniki badań, jaka żywność jest bezpieczna i czy stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla konsumentów.

Na  terenie całej Unii Europejskiej suplementy diety są uregulowane prawnie właśnie jako żywność.  Opinie EFSA są brane pod uwagę w tworzeniu przepisów UE, są wiążące także  dla przedsiębiorców, którzy dbają o to, aby skład ich produktów był bezpieczny. W dzisiejszym wpisie znajdziesz najważniejsze fakty o suplementach diety.

Suplement to uzupełnienie, a nie baza

Słownik języka polskiego powie Ci to, co reklama przemilczy. Suplement = dodatek, uzupełnienie. Tak traktowane przynoszą więcej pożytku! Z suplementów diety mogą korzystać osoby, które z różnych powodów mają trudność w pokryciu zapotrzebowania m.in. na witaminy i składniki mineralne z pożywienia. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem – dowiemy się od nich czy faktycznie suplementacja jest nam potrzebna.

suplementy diety to dodatek do żywności
suplementy diety to nie zamiennik zdrowej diety

Jednak nawet w najlepszej jakości tabletce nie da się zamknąć wszystkich korzyści, które może przynieść zdrowy styl życia. Efektów, jakie daje regularna aktywność fizyczna i prawidłowo skomponowana dieta, nie da się kupić – trzeba samemu o to zadbać.  

Więcej nie znaczy lepiej

przekraczanie dawki suplementu jest niewskazane
warto porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji

Nieprzemyślana suplementacja może mieć niepożądane skutki zdrowotne. Z drugiej strony, gdy jest ona potrzebna, warto być pewnym jaki rodzaj suplementu diety i w jakich ilościach powinniśmy przyjmować. Dlatego warto skonsultować się ze swoim lekarzem, farmaceutą  czy dietetykiem.

Jeśli masz wątpliwości co do dawkowania suplementu diety, zwróć uwagę na etykietę. Producent ma obowiązek podać na niej szczegółowy skład każdego preparatu.  Musi także zawrzeć informacje o zawartości witamin i składników mineralnych lub innych składników odżywczych lub fizjologicznych w przeliczeniu na zalecaną przez producenta do spożycia dzienną porcję produktu.

W przypadku witamin i składników mineralnych zawartość tych składników wskazywana jest także jako procent referencyjnych wartości spożycia (RWS), określonych dla osób dorosłych..

Co musi znaleźć się na opakowaniu suplementu?

Producenci suplementów są zobowiązani umieścić na opakowaniu suplementu:   

  • określenie „suplement diety”,
  • nazwy kategorii substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji,
  • porcję produktu zalecaną do spożycia w ciągu dnia,
  • ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia,
  • stwierdzenie, że suplementy diety:
    • nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety,
    • stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.
nie istnieje suplement który zastąpi ruch i zdrowe odżywianie

Szczegółowe wymagania odnoszące się do składu i oznakowania suplementów diety określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety (Dz. U. z 2018 r., poz. 1951, z późn. zm.).

Dobre nawyki

  1. Unikaj zakupu suplementów diety przez podejrzane strony internetowe, gdzie niekiedy trudno jest zidentyfikować ich pochodzenie, nie są oznakowane w języku polskim, a ich skład budzi wątpliwości.
  2. Nie spożywaj na zapas. Suplementy diety zażywaj tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny suplement diety, skonsultuj się z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem suplementowania powinieneś wykonać badania laboratoryjne.
  3. Jeżeli zażywasz jakieś leki, to przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z lekarzem i zastosuj się do jego rad.
  4. Suplementy diety to środki spożywcze przeznaczone do uzupełnienia codziennej diety. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne.
  5. Rozsądnie dobrane suplementy mogą zmniejszać ryzyko zachorowania. Stanowią wsparcie podtrzymania ogólnego stanu zdrowia, aktywności umysłowej lub sportowej albo wspomagania układu odpornościowego.
  6. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez Ciebie spożywany. Przykładowo, niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży.

Autor wpisu

Monika Ciesielska

Dietetyczka, psychodietetyczka, promotorka "Pozytywnego odchudzania", autorka bestsellerów: książki "Bez liczenia i ważenia" oraz Diet z marketów.

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub