Blog

powrót
Wróć
25.07.2022

Skąd czerpać białko na diecie roślinnej? Wegańskie źródła białka, o których warto pamiętać!

Dietetyka
--
białko, dieta roślinna, dieta wegańska, porady, wegan, wege
Roślinne źródła białka

Chcesz ograniczyć mięso i produkty odzwierzęce, a nie wiesz skąd czerpać białko?

Białko na diecie roślinnej – zobacz jakich produktów używać w posiłkach na diecie ograniczającej produkty odzwierzęce, aby zadbać o ten cenny makroskładnik :

  • Strączki w słoikach, puszkach lub suche do ugotowania w domu – najtańszą opcją jest gotowanie strączków samodzielnie w domu. Soczewica czy groszek zielony gotują się dość szybko, jednak do ugotowania fasoli, ciecierzycy potrzeba więcej czasu. Dlatego wówczas wygodną opcją są strączki w puszkach lub słoikach. Tak, są wartościowe! Pamiętaj tylko, by przepłukać je pod wodą przed użyciem. Pozbędziesz się dzięki temu nadmiaru soli i substancji gazotwórczych z zalewy.
  • Makarony ze strączków – ciekawa alternatywa dla zwykłych makaronów. Mają więcej białka i błonnika oraz mniej węglowodanów niż zwykły makaron pszenny/pełnoziarnisty. Co więcej, dostarczysz z nimi również wiele cennych związków odżywczych. Testuj i znajdź swój ulubiony. Najbardziej zbliżony smak do makaronu pełnoziarnistego ma spaghetti z ciecierzycy od Go Vege z Biedronki – polecamy go!

Wskazówka: Jeśli ich smak nie przemawia do Ciebie – spróbuj je połączyć z jakimś ostrzejszym sosem lub ugotuj w stosunku 1:1 z makaronem pszennym, który lubisz.

  • Tofu naturalne/wędzone/marynowane – jeśli zaczynasz przygodę z tofu, zacznij od marynowanego lub wędzonego. Ich minusem jest większa ilość soli, ale będzie smaczniej i jest szansa, że nie zrazisz się do tofu przy pierwszej próbie. Do naturalnego przyda się dobra marynata! Spróbuj najprostszej: sos sojowy, keczup, musztarda, odrobina miodu, pieprz, papryka słodka, papryka wędzona i sok z cytryny.
  • Hummus (lub inne gotowe pasty ze strączków) – świetny zamiennik masła na kanapkach! Oprócz białka, to również źródło błonnika i cennych składników odżywczych. Szukaj takich z dużą przewagą strączków w składzie lub zrób hummus w domu (nadmiar można zamrozić :)). Do kanapek, tortilli, naleśników, warzyw, nachosów, sosów… mnóstwo możliwości!
  • Napoje i jogurty sojowe wzbogacone wapniem – roślinna alternatywa dla nabiału. Fortyfikowane w wapń będą najbardziej zbliżone pod kątem wartości odżywczych do produktów mlecznych, więc polecamy szukać właśnie takich.

Roślinne źródła białka to nie tylko strączki!

  • Orzechy, pestki, nasiona – co prawda mają sporo tłuszczu, ale w posiłkach białko sumujemy ze wszystkich produktów, więc można zaliczyć je do grupy wartościowych źródeł. Dodawaj do posiłków na słodko i na wytrawnie, ale uważaj na porcję – odżywcze, ale kaloryczne.
  • Mix kasz/ryżu ze strączkami (np. Lunch Time od marki Kuchnia Lidla lub Natural Mix od Plony Natury) – ciekawe urozmaicenie dla zwykłej kaszy na obiad. Są smaczne, szybkie do przygotowania i dzięki nim “przemycasz” strączki. Dostępne w wielu rodzajach.
  • Płatki drożdżowe – smaczny dodatek do dań, nadający im serowego posmaku. Mają mało tłuszczu i soli, a sporo białka i błonnika. Można je wykorzystać jako posypkę do makaronów i innych dań obiadowych, tofucznicy, sosów, burgerów, kotletów, kanapek, panierek czy wegańskiego parmezanu z orzechów. Warto spróbować!

Produkty te warto jeść nie tylko na diecie roślinnej. W jadłospisie wszystkożerców również powinno być dla nich miejsce. A z jakiego powodu?

Białko na diecie roślinnej – dlaczego trzeba o nie zadbać?

  • Badania wskazują, że białko jest ważnym elementem diety, ale oprócz ilości jego źródło też ma znaczenie.
  • Wyższe spożycie białka pochodzenia zwierzęcego (głównie czerwone i/lub przetworzone mięso) jest związane m.in. ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, czy niektórych nowotworów. Natomiast więcej białka roślinnego w diecie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem tych chorób.
  • Zastępowanie białka zwierzęcego (szczególnie mięsa czerwonego i przetworzonego) białkiem roślinnym wpływa na zmniejszone ryzyko śmiertelności ogółem i z przyczyn chorób sercowo-naczyniowych.

Chcesz mieć pewność, że ilość białka w Twoich posiłkach będzie odpowiednia? Na drlifestyle.pl/sklep znajdziesz również diety wegańskie, które całkowicie eliminują podaż produktów odzwierzęcych. Jeśli wahasz się czy wybrać wersję do Biedronki czy do Lidla, kieruj się tylko tym, w którym sklepie wolisz robić zakupy. Bazowe przepisy są podobne w obu wersjach.

Nawet jeden roślinny obiad w tygodniu ma znaczenie! Lepiej robić małe kroczki niż wielkie susy niedostosowane do Twoich możliwości.

Twój ulubiony posiłek z roślinnym źródłem białka to…? Czekamy na Wasze inspiracje!

Źródła:

  1. Zheng J i wsp. The Isocaloric Substitution of Plant-Based and Animal-Based Protein in Relation to Aging-Related Health Outcomes: A Systematic Review. Nutrients. 2022 Jan 9;14(2):272.;
  2. Song M i wsp. Association of Animal and Plant Protein Intake With All-Cause and Cause-Specific Mortality. JAMA Intern Med. 2016 Oct 1;176(10):1453-1463.

Autor wpisu

Diety z marketów

Spodobał Ci się ten wpis? Obserwuj konto @dietyzmarketow na Instagramie - nad treściami czuwają dwie dietetyczki Monika Ciesielska i Weronika Kolasińska. Uczymy jak robić trochę zdrowsze zakupy w dyskontach

Komentarze

Komentuj jako gość:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

lub