Pozostałe kalkulatory

Kalkulator PPM
- Oblicz swoje PPM (Podstawowa Przemiana Materii)

Wybierz płeć *
Masa ciała (kg) *
Wzrost (cm) *
Wiek *

Twoja Podstawowa Przemiana Materii:

15

Monika radzi:

Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Kalkulator PPM – co to jest PPM

Podstawowa Przemiana Materii określa ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem, aby zapewnić prawidłowe działanie wszystkich układów i narządów wewnętrznych w warunkach zupełnego spokoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego. Mówiąc inaczej, jest to takie niezbędne minimum (wyrażone w kilokaloriach), którego potrzebuje nasz organizm, aby przeżyć. I to w sytuacji gdy nie mamy ruchu, nie spożywamy żadnego pokarmu, mamy zapewnioną optymalną temperaturę i jesteśmy zrelaksowani.

Energia, uwalniana z podstawowej przemiany materii, zużywana jest na najbardziej podstawowe procesy życiowe, takie jak

  • oddychanie,
  • utrzymanie stałej temperatury ciała,
  • praca układu nerwowego i krwionośnego
  • wzrost oraz odbudowa komórek i tkanek,
  • utrzymanie napięcia mięśniowego,
  • czynności wydalnicze i wydzielnicze,

Istnieje wiele wzorów do określenia PPM i w zależności, z którego z nich skorzystasz – mogą wyjść inne wartości (nawet po wpisaniu tych samych danych). My w swojej praktyce bazujemy na wzorze Mifflina.

Jak obliczyć PPM

Aby wyliczyć wartość swojej Podstawowej Przemiany Materii możesz skorzystać z naszego gotowego kalkulatora dietetycznego. Musisz jednak wiedzieć, że kalkulator PPM daje wyłącznie szacunkowy wynik – nie uwzględnia on bowiem wielu zmiennych, na przykład składu ciała danej osoby. W przypadku występowania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej (otyłość), realna PPM może być niższa, niż deklarowana przez kalkulator PPM.

Podstawowa przemiana materii zależy od różnych czynników, w tym także od poprzednich prób odchudzania.  Restrykcyjne, niskokaloryczne diety w przeszłości mogły doprowadzić do adaptacji metabolicznych i obniżenia wartości PPM.

Jak interpretować wyniki kalkulatora PPM

Kalkulator PPM pokazuje nam ile nasze ciało potrzebuje  jedzenia na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych. Schodzenie poniżej tej granicy  nie jest z reguły wskazane u osób z prawidłową masą ciała/nadwagą, ale miewa zastosowanie u osób z otyłością. Zbyt duże restrykcje kaloryczne mogą również prowadzić do powrotu kilogramów z nawiązką już po zakończeniu procesu odchudzania (efekt jojo). Kalkulator PPM może być zatem pomocnym narzędziem podczas planowania diety redukcyjnej i ustalania głębokości deficytu kalorycznego pod ten cel.

PPM nie należy jednak mylić z CPM – Całkowitą Przemianą Materii, tj. wskaźnikiem, który stara się oszacować ilość potrzebnej energii, ale dodatkowo z uwzględnieniem kalorii potrzebnych na ruch w ciągu dnia – chodzenie, treningi czy aktywność spontaniczną.

Ta strona używa ciasteczek.
Dowiedź się więcej.
Ok!
Ostatni dzień promocji! -25%sklepie z kodem CZARNYPACZEK25
×