Całkowita Przemiana Materii to szacunkowa oszacować ilość energii jakiej potrzebujemy do funkcjonowania, z uwzględnieniem naszej aktywności w ciągu dnia. Nie należy wartości tej przyjmować jako pewnik – jednego dnia ruszamy się więcej, innego mniej, zatem każdego dnia potrzebujemy innej ilości energii.
Aby wyliczyć jaka jest nasza Całkowita Przemiana Materii musimy najpierw ustalić ile wynosi nasza Podstawowa przemiana materii (PPM) oraz wziąć pod uwagę rodzaj, charakter i natężenie aktywności fizycznej w ciągu dnia (współczynnik PAL). Należy mieć na uwadze, ze każdy ruch się liczy – nie tylko ciężkie treningi na siłowni czy zajęcia fitness – spacery w ciągu dnia, schody zamiast widny czy chociażby prace domowe – to wszystko ma wpływ na wartość naszej CPM.
CPM = PPM + AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Całe szczęście nie musimy samodzielnie dokonywać wyliczeń, ponieważ w Internecie jest wiele kalkulatorów CPM, które zrobią to za nas. Niektóre z nich są bardzo „oszczędne” i zawierają zaledwie trzy stopnie aktywności „niski, umiarkowany, wysoki”. To uproszczenie sprawia, że bardzo często aktywność fizyczna w ciągu dnia jest zawyżana/zaniżana przez osoby, które rozpoczynają stosowanie diety. Nasz kalkulator CPM, bazujący na wzorze Mifflina, zawiera wiele „poziomów” aktywności fizycznej uwzględniając między innymi typ pracy, ruch w ciągu dnia, treningi itp., aby jak najlepiej „wstrzelić się” w to ile osoba tak naprawdę wydatkuje energii.
Niestety (a może i bardzo dobrze!), fizjologia człowieka jest dość złożonym zagadnieniem i nie da się wyliczyć wartości CPM konkretnej osoby ze 100% dokładnością, korzystając nawet z najlepszego na świecie kalkulatora CPM. Warto też wiedzieć, że niektóre czynniki np. choroba (niedoczynność tarczycy), ciąża czy laktacja itp., mogą w sposób znaczący wpłynąć na zmniejszenie lub zwiększenie naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z naszym dietetykiem ([email protected]), który pomoże ustalić najbardziej dokładną wartość Twojej CPM i dobierze do tego dietę, w zależności od celu jej stosowania.
Ustalenie swojego CPM jest dobrym punktem wyjścia przy szacowaniu ilości kcal jaką powinniśmy przyjmować. W praktyce jeśli w ciągu dnia będziemy jeść więcej kcal niż wynosi nasze CPM, spowoduje to zwiększanie masy ciała. Jedzenie w okolicach CPM powinno sprzyjać utrzymaniu masy ciała, natomiast poniżej CPM – zmniejszaniu się masy ciała, dzięki deficytowi kalorycznemu. Jeśli chcesz skutecznie chudnąć, należy zjadać mniej kcal niż wynosi CPM, ale w większości przypadków nie mniej niż PPM. Nie chodzi o to, żeby jeść jak najmniej! W ustaleniu kaloryczności diety redukcyjnej, pomoże Ci też nasz kalkulator kaloryczności diety.