wróć
Pozostałe kalkulatory

Kalkulator CPM
- Oblicz swoje CPM (Całkowita Przemiana Materii)

Wybierz płeć *
Masa ciała (kg) *
Wzrost (cm) *
Wiek *
Wybierz Twoją aktywność *

Twoja Całkowita Przemiana Materii:

15

Monika radzi:

avatar
Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Całkowita Przemiana Materii – co to znaczy?

Całkowita Przemiana Materii to szacunkowa oszacować ilość energii jakiej potrzebujemy do funkcjonowania, z uwzględnieniem naszej aktywności w ciągu dnia. Nie należy wartości tej przyjmować jako pewnik – jednego dnia ruszamy się więcej, innego mniej, zatem każdego dnia potrzebujemy innej ilości energii.

Jak obliczyć CPM – kalkulator CPM

Aby wyliczyć jaka jest nasza Całkowita Przemiana Materii musimy najpierw ustalić ile wynosi nasza Podstawowa przemiana materii (PPM) oraz wziąć pod uwagę rodzaj, charakter i natężenie aktywności fizycznej w ciągu dnia (współczynnik PAL). Należy mieć na uwadze, ze każdy ruch się liczy – nie tylko ciężkie treningi na siłowni czy zajęcia fitness – spacery w ciągu dnia, schody zamiast widny czy chociażby prace domowe – to wszystko ma wpływ na wartość naszej CPM.

CPM = PPM + AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Całe szczęście nie musimy samodzielnie dokonywać wyliczeń, ponieważ w Internecie jest wiele kalkulatorów CPM, które zrobią to za nas. Niektóre z nich są bardzo „oszczędne” i zawierają zaledwie trzy stopnie aktywności „niski, umiarkowany, wysoki”. To uproszczenie sprawia, że bardzo często aktywność fizyczna w ciągu dnia jest zawyżana/zaniżana przez osoby, które rozpoczynają stosowanie diety. Nasz kalkulator CPM, bazujący na wzorze Mifflina, zawiera wiele „poziomów” aktywności fizycznej uwzględniając między innymi typ pracy, ruch w ciągu dnia, treningi itp., aby jak najlepiej „wstrzelić się” w to ile osoba tak naprawdę wydatkuje energii.

Kalkulator CPM – wartość szacunkowa

Niestety (a może i bardzo dobrze!), fizjologia człowieka jest dość złożonym zagadnieniem i nie da się wyliczyć wartości CPM konkretnej osoby ze 100% dokładnością, korzystając nawet z najlepszego na świecie kalkulatora CPM. Warto też wiedzieć, że niektóre czynniki np. choroba (niedoczynność tarczycy), ciąża czy laktacja itp., mogą w sposób znaczący wpłynąć na zmniejszenie lub zwiększenie naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z naszym dietetykiem ([email protected]), który pomoże ustalić najbardziej dokładną wartość Twojej CPM i dobierze do tego dietę, w zależności od celu jej stosowania.

Jak interpretować wyniki kalkulatora CPM

Ustalenie swojego CPM jest dobrym punktem wyjścia przy szacowaniu ilości kcal jaką powinniśmy przyjmować. W praktyce jeśli w ciągu dnia będziemy jeść więcej kcal niż wynosi nasze CPM, spowoduje to zwiększanie masy ciała. Jedzenie w okolicach CPM powinno sprzyjać utrzymaniu masy ciała, natomiast poniżej CPM – zmniejszaniu się masy ciała, dzięki deficytowi kalorycznemu. Jeśli chcesz skutecznie chudnąć, należy zjadać mniej kcal niż wynosi CPM, ale w większości przypadków nie mniej niż PPM. Nie chodzi o to, żeby jeść jak najmniej! W ustaleniu kaloryczności diety redukcyjnej, pomoże Ci też nasz kalkulator kaloryczności diety.

ciasteczka
Ta strona używa ciasteczek.
Dowiedź się więcej.
Ok!