wróć
Pozostałe kalkulatory

Kalkulator CPM
- oblicz Całkowitą Przemianę Materii

Wybierz płeć *
Masa ciała (kg) *
Wzrost (cm) *
Wiek *
Wybierz Twoją aktywność *

Twoja Całkowita Przemiana Materii:

15

Monika radzi:

avatar
Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Całkowita Przemiana Materii – co to znaczy?

Całkowita Przemiana Materii, znana również jako CPM, to kluczowy wskaźnik określający ilość energii, jaką nasz organizm potrzebuje do efektywnego funkcjonowania. Zrozumienie tego pojęcia jest istotne, gdyż pozwala dostosować naszą dietę do codziennego zapotrzebowania energetycznego, z uwzględnieniem aktywności fizycznej.

CPM to szacowana ilość kalorii, którą nasze ciało spala w trakcie codziennych czynności, uwzględniając zarówno podstawowe funkcje życiowe, jak i aktywność fizyczną. Wyliczenie CPM opiera się na Podstawowej Przemianie Materii (PPM) i współczynniku PAL, który określa naszą aktywność w ciągu dnia.

Kalkulator CPM – jak obliczyć swoją całkowitą przemianę materii

Aby określić swoją CPM, musisz najpierw wyznaczyć PPM, czyli ilość kalorii potrzebną do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Następnie dodaje się do tego ilość kalorii spalaną w wyniku codziennych aktywności fizycznych (treningów, spacerów, a nawet aktywności spontanicznych). Nasz kalkulator CPM, oparty na wzorze Mifflina, uwzględnia aż 8 różnych poziomów aktywności, dostarczając dzięki temu bardziej precyzyjnych wyników.

CPM = PPM + AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Kalkulator CPM – wartość szacunkowa

Choć kalkulator CPM jest świetnym narzędziem do określenia zapotrzebowania energetycznego, warto pamiętać, że jest to narzędzie szacunkowe. Fizjologia ludzka jest złożonym zagadnieniem, a różne czynniki, takie jak ciąża, laktacja albo choroby (np. niedoczynność tarczycy), mogą wpływać na precyzję wyników. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z naszym dietetykiem (kontakt@drlifestyle.pl), który pomoże ustalić najbardziej dokładną wartość Twojej CPM i dobierze do tego dietę, w zależności od celu jej stosowania.

Jak interpretować wyniki kalkulatora CPM w praktyce?

Ustalenie swojego CPM jest dobrym punktem wyjścia przy szacowaniu ilości kalorii jaką powinniśmy przyjmować by osiągnąć założony cel (redukcja wagi, utrzymanie lub zwiększenie masy ciała). W praktyce jeśli w ciągu dnia będziemy jeść więcej kcal niż wynosi nasze CPM, spowoduje to zwiększanie masy ciała. Jedzenie w okolicach CPM powinno sprzyjać utrzymaniu masy ciała, natomiast poniżej CPM – zmniejszaniu się masy ciała, dzięki deficytowi kalorycznemu. Jeśli chcesz skutecznie chudnąć, należy zjadać mniej kcal niż wynosi CPM, ale w większości przypadków nie mniej niż PPM.

Pamiętaj, że nie chodzi o to, żeby jeść jak najmniej! W ustaleniu kaloryczności diety redukcyjnej, pomoże Ci też nasz kalkulator kaloryczności diety.