wróć
Pozostałe kalkulatory

Wzór Broca kalkulator
- oblicz należną masę ciała

Wybierz płeć *
Wzrost (cm) *

Twój wynik:

15

Monika radzi:

avatar
Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Kalkulator należnej masy ciała – co to jest Wzór Broca

Wzór Broca szacuje jaka masa ciała będzie odpowiednia przy danym wzroście. Wzór Broca jest bardzo prymitywny – chyba nikt nie wierzy, że odjęcie „100” od aktualnego wzrostu daje wiążącą informację o tym, ile powinniśmy ważyć.

Czy wynik wzoru Broca to wytyczna, którą warto się kierować? NIE!

Dążenie do redukcji masy ciała (gdy występuje nadmierna ilość tkanki tłuszczowej) powinno wynikać z troski o siebie i chęci zadbania o przyszłe zdrowie, a nie być odpowiedzią na presję otoczenia i narzucone kanony piękna. Wzór na idealną masę ciała wg nas nie istnieje ;).

Każdy z nas ma prawo wyglądać tak jak chce, a idealna masa ciała, to taka, z którą jest Ci po prostu dobrze i która sprzyja Twojemu zdrowiu.

Jednak jeśli chcesz oszacować jaka masa ciała mniej więcej byłaby dobra dla Ciebie, z pomocą przyjdą wskaźniki i wzory – w tym również wzór Broca używany do wyliczenia orientacyjnej, należnej masy ciała. My odradzamy fiksowanie się na tych parametrach, polecamy za to zachowanie zdrowego dystansu – wzór nie zna Twoich upodobań i celów lepiej, niż Ty sam!

Jak wyliczyć wagę ze wzoru Broca

Kalkulator należnej masy ciała (kalkulator wzór Broca), to prosty licznik, który oszacuje, jaka jest Twoja optymalna masa ciała, w zależności od podanego wzrostu. Wzór Broca do należnej masy ciała to:

Należna masa ciała [kg] = wzrost [cm] – 100

Szacuje się, że pierwowzór wzoru Broca powstał już w … XIX wieku! Z biegiem lat idealna masa ciała wg Broca okazała się być jednak zbyt wysoka. Aktualnie stosuje się modyfikację tego wzoru w zależności od płci, dla przedziału wiekowego 18-60 lat:

  • dla kobiet wynik pomniejszamy o 10 -15%
  • dla mężczyzn wynik pomniejszamy o 5-10 %

Wzór Broca dla kobiet:

Należna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) – (10-15 %)

Wzór Broca dla mężczyzn:

Należna masa ciała [kg] = (wzrost [cm] – 100) – (5-10%)

Przyjmuje się, że wzór Broca może mieć praktyczne zastosowanie dla osób o wzroście:

  •  nie mniejszym niż 160 cm oraz,
  •  nie większym niż 190 cm.

Kalkulator Wzór Broca – jak interpretować wyniki

Wystarczy jedynie porównać wyliczoną należną masę ciała do swojej aktualnej i na tej podstawie określić swój cel sylwetkowy.

Kalkulator wzór Broca daje nam wynik, który należy traktować jedynie orientacyjnie i wyłącznie jako punkt odniesienia, a nie jako wyznacznik masy ciała idealnej.

Tak prosty wzór nie uwzględnia wielu zmiennych, np. składu masy ciała, czyli stosunku tkanki mięśniowej do masy tkanki tłuszczowej.

Kalkulator wzór Broca może okazać się szczególnie mało przydatny w przypadku osób o dużej masie mięśniowej (sportowcy) czy osób w wieku podeszłym.

Pamiętajcie też, że nie istnieje coś takiego jak idealna masa ciała, do której warto dążyć za wszelką cenę. Pogoń za konkretnymi liczbami bardzo często się po prostu nie opłaca, a gdy Broc wymyślał swój wzór, nikt nawet nie słyszał o ciałopozytywności.

Jeśli trafiłeś na ten kalkulator z wyszukiwarki, cenniejszą wiedzę znajdziesz w naszej zakładce blog. Są lepsze cele zdrow(sz)ego życia, niż parcie na cyferki!