wróć
Pozostałe kalkulatory

Kalkulator WhtR
- Oblicz swoje WhtR (waist to height ratio)

Talia (cm) *
Wzrost (cm) *

Twój wynik:

15

Monika radzi:

avatar
Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Kalkulator WhtR – co to jest WHtR

WHtR (z ang. waist-to-height ratio) jest to wskaźnik, który określa stosunek obwodu talii do wzrostu. Wykorzystuje się go w celu oszacowania dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka.

Choć brzmi podobnie, nie należy  go mylić ze wskaźnikiem WHR, który bierze pod uwagę inne parametry osoby mierzonej (obwód talii i obwód bioder).

Wskaźnik WHtR jest mniej popularnym wskaźnikiem niż BMI, wydaje się być lepszym i bardziej dokładnym parametrem, ponieważ uwzględnia pomiar z okolic brzucha (obwód talii), czyli miejsca, w którym gromadzą się duże ilości tkanki tłuszczowej. Jest to szczególnie istotne dla sportowców czy ćwiczących amatorów, którzy posiadają wysoką zawartość tkanki mięśniowej i z tego powodu mogą być błędnie klasyfikowani jako osoby otyłe bądź z nadwagą przez wskaźnik BMI , który w żaden sposób nie uwzględnia skąd bierze się wysoka masa ciała danej osoby.

Dlaczego WHtR jest ważne?

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Większy obwód talii jest skorelowany z różnymi chorobami np. cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi. To brzmi dość banalnie, niby wszyscy od dawna o tym wiemy, ale może właśnie dlatego powinniśmy się tym zająć, zamiast twierdzić „meeeh, za nudne, żeby działało”? Działa! I jest ważne!

Oczywiście nie każda osoba otyła czy z nadmierną tkanką tłuszczową w okolicy brzucha będzie chora, jednak trzymając się faktów wiemy, że ryzyko wystąpienia pewnych chorób jest istotnie większe.

Jak obliczyć WHtR

Wskaźnik WHtR oblicza się niezwykle łatwo. W tym celu pomoże Ci nasz kalkulator WHtR, wystarczy, że wpiszesz następujące parametry:

  • obwód talii [cm]
  • wzrost [cm]

Możesz też zrobić to samodzielnie, korzystając z poniższego wzoru:

WHtR = obwód talii [cm] / wzrost [cm]

Kalkulator WHtR to uniwersalne narzędzie, z którego mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyzni oraz osoby z różnych grup etnicznych, a także dzieci.

Jak interpretować wyniki kalkulatora Whtr

Wartości z kalkulatora WHtR ≥0,5 wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Punkt odcięcia 0,5 dla WHtR jest taki sam dla wszystkich grup. Kalkulator WHtR może stanowić przydatne i łatwo dostępne narzędzie do oceny ryzyka powikłań metabolicznych związanych z otyłością brzuszną czy nadwagą (nadmiar tkanki tłuszczowej, w szczególności wisceralnej, stanowi realne zagrożenie dla zdrowia). Uważa się, że obwód talii powinien być niższy, niż połowa wzrostu.

Kalkulator WHtR- analiza wyników

Wartość WHtRDorośliDzieci > 5 r.ż.
< 0,4 ryzyko niedowagiryzyko niedowagi
≥ 0,4zakres bezpiecznyzakres bezpieczny
≥ 0,5rozważ działaniepodejmij działanie
≥ 0,6podejmij działaniepodejmij działanie
Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dlaczego-otylosc-brzuszna-stanowi-zagrozenie-dla-zdrowia/

„Rozważ działanie” traktuj jako sygnał ostrzegawczy – ten wynik powinien nakłonić Cię chociaż do skontrolowania swojego obecnego stanu zdrowia, w tym miejscu powinnaś także zastanowić się nad zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Natomiast komunikat ,,podejmij działania” stanowi rekomendacje, abyś wdrożyła konkretne czynności majace na celu normalizacje masy ciała.

ciasteczka
Ta strona używa ciasteczek.
Dowiedź się więcej.
Ok!