wróć
Pozostałe kalkulatory

Kalkulator WHtR
- oblicz WHtR (Waist to Height Ratio)

Talia (cm) *
Wzrost (cm) *

Twój wynik:

15

Monika radzi:

avatar
Twoje BMI jest prawidłowe.
Jeżeli chcesz utrzymać wagę i zadbać o swoje zdrowie, skorzystaj z naszego kursu oraz diety.

Kalkulator WHtR – co to jest WHtR

WHtR (z ang. waist-to-height ratio) jest to wskaźnik, który określa stosunek obwodu talii do wzrostu. Wykorzystuje się go w celu oszacowania dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka.

Choć brzmi podobnie, nie należy  go mylić ze wskaźnikiem WHR, który bierze pod uwagę inne parametry osoby mierzonej (obwód talii i obwód bioder).

Wskaźnik WHtR jest mniej popularnym wskaźnikiem niż BMI, wydaje się być lepszym i bardziej dokładnym parametrem, ponieważ uwzględnia pomiar z okolic brzucha (obwód talii), czyli miejsca, w którym gromadzą się duże ilości tkanki tłuszczowej. Jest to szczególnie istotne dla sportowców czy ćwiczących amatorów, którzy posiadają wysoką zawartość tkanki mięśniowej i z tego powodu mogą być błędnie klasyfikowani jako osoby otyłe bądź z nadwagą przez wskaźnik BMI , który w żaden sposób nie uwzględnia skąd bierze się wysoka masa ciała danej osoby.

Dlaczego WHtR jest ważne?

Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej ma znaczenie. Większy obwód talii jest skorelowany z różnymi chorobami np. cukrzycą czy chorobami sercowo-naczyniowymi. To brzmi dość banalnie, niby wszyscy od dawna o tym wiemy, ale może właśnie dlatego powinniśmy się tym zająć, zamiast twierdzić „meeeh, za nudne, żeby działało”? Działa! I jest ważne!

Oczywiście nie każda osoba otyła czy z nadmierną tkanką tłuszczową w okolicy brzucha będzie chora, jednak trzymając się faktów wiemy, że ryzyko wystąpienia pewnych chorób jest istotnie większe.

Jak obliczyć WHtR

Wskaźnik WHtR oblicza się niezwykle łatwo. W tym celu pomoże Ci nasz kalkulator WHtR, wystarczy, że wpiszesz następujące parametry:

  • obwód talii [cm]
  • wzrost [cm]

Możesz też zrobić to samodzielnie, korzystając z poniższego wzoru:

WHtR = obwód talii [cm] / wzrost [cm]

Kalkulator WHtR to uniwersalne narzędzie, z którego mogą korzystać zarówno kobiety jak i mężczyzni oraz osoby z różnych grup etnicznych, a także dzieci.

Jak interpretować wyniki kalkulatora WHtR

Wartości z kalkulatora WHtR ≥0,5 wskazuje na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy. Punkt odcięcia 0,5 dla WHtR jest taki sam dla wszystkich grup. Kalkulator WHtR może stanowić przydatne i łatwo dostępne narzędzie do oceny ryzyka powikłań metabolicznych związanych z otyłością brzuszną czy nadwagą (nadmiar tkanki tłuszczowej, w szczególności wisceralnej, stanowi realne zagrożenie dla zdrowia). Uważa się, że obwód talii powinien być niższy, niż połowa wzrostu.

Kalkulator WHtR- analiza wyników

Wartość WHtRDorośliDzieci > 5 r.ż.
< 0,4 ryzyko niedowagiryzyko niedowagi
≥ 0,4zakres bezpiecznyzakres bezpieczny
≥ 0,5rozważ działaniepodejmij działanie
≥ 0,6podejmij działaniepodejmij działanie
Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dlaczego-otylosc-brzuszna-stanowi-zagrozenie-dla-zdrowia/

„Rozważ działanie” traktuj jako sygnał ostrzegawczy – ten wynik powinien nakłonić Cię chociaż do skontrolowania swojego obecnego stanu zdrowia, w tym miejscu powinnaś także zastanowić się nad zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Natomiast komunikat ,,podejmij działania” stanowi rekomendacje, abyś wdrożyła konkretne czynności majace na celu normalizacje masy ciała.